38ος ΑΜΑ: Οι Έλληνες δρομείς εκτός Πανελληνίου πρωταθλήματος που μπήκαν στις πρώτες θέσεις

Runbeat Team   17:39 18-11-2021

Παράλληλα με τον Μεγάλο Μαραθώνιο της Αθήνας την περασμένη Κυριακή, διεξήχθη και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου της χώρας σε άνδρες και γυναίκες. Στους άνδρες πρωταθλητής αναδείχθηκε ο εξαιρετικός Κώστας Γκελαούζος με χρόνο 2:16:49, ενώ στις γυναίκες την πρώτη θέση πήρε η Γκλόρια Πριβιλέτζιο με 2:41:30.

Εκτός όμως από τους δρομείς από το εξωτερικό, αλλά και εκείνους που έλαβαν μέρος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, υπάρχουν και δρομείς που κατάφεραν να μπουν «σφήνα» στις πρώτες θέσεις και να πραγματοποιήσουν μία καλή επίδοση. Στους άνδρες, ο Παναγιώτης Νικητόπουλος με 2:37:18 ήταν ο πρώτος που τερμάτισε εκτός Πανελληνίου πρωταθλήματος στην 13η θέση της γενικής κατάταξης, ενώ στις γυναίκες, η Σταυρούλα Κατσιαρίμπα 300ή (17η στις γυναίκες) με 3:11:55.

Αναλυτικά οι πρώτοι δέκα Έλληνες δρομείς που τερμάτισαν ανάμεσα σε εκείνους του Πανελληνίου Πρωταθλήματος: