39ος ΑΜΑ: Επικό φινάλε με τον Πιτσώλη να επικρατεί στα τελευταία μέτρα του Γκελαούζου με ανατροπή!

Πάνος Κατσαρός   11:27 13-11-2022

Απίστευτο φινάλε στον 39ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, με τον Χαράλαμπο Πιτσώλη να παίρνει την πρώτη νίκη του στον ιστορικό αγώνα, επικρατώντας με μία επική ανατροπή του Κώστα Γκελαούζου στα τελευταία μέτρα της διαδρομής! Ο Κώστας Γκελαούζος ήταν στο μεγαλύτερο σημείο του αγώνα στην πρώτη θέση του αγώνα, όμως ο Πιτσώλης ακολούθησε και κατάφερε με μία απίθανη ανατροπή λίγο πριν τον τερματισμό να μπει πρώτος στο Καλλιμάρμαρο και να πάρει την πρωτιά.

O Χαράλαμπος Πιτσώλης πήρε την πρώτη θέση και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος με χρόνο 2:23:44 (πέρασμα στον ημιμαραθώνιο με 1:11:45) τερματίζοντας συγκινημένος και χειροκροτώντας τον Κώστα Γκελαούζο, που δεν κατάφερε να επικρατήσει για ακόμα μία φορά στον αγώνα, αφού έδειξε σημάδια εξάντλησης στα τελευταία χιλιόμετρα. Ο αθλητής του Παναθηναϊκού τερμάτισε στην 2η θέση με χρόνο 2:24:45 (ΗΜΙ – 1:10:52).

Εξαιρετικός ήταν στο ντεμπούτο του στην απόσταση ο Κωνσταντίνος Σταμούλης, αφού με χρόνο 2:25:37 (ΗΜΙ – 1:11:32) κατέλαβε την 3η θέση του ιστορικού αγώνα ανήμερα των γενεθλίων του, δείχνοντας ότι έχει πολύ μέλλον στους μαραθωνίους. Ο 25χρονος αθλητής δεν κατάφερε να ακολουθήσει την τακτική που επιθυμούσε όμως κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην ιστορική διοργάνωση.

O Παναγιώτης Καραΐσκος επέστρεψε δυναμικά στην διοργάνωση, μένοντας ωστόσο εκτός βάθρου και τερματίζοντας βγάζοντας την μπλούζα του ανάμεσα σε πανηγυρισμούς σε 2:26:28 (ΗΜΙ –1:10:52). Πέμπτος τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπουρίκας που σε ένα διάστημα του αγώνα βρισκόταν στην πρώτη θέση, στο ξεκίνημα, με χρόνο 2:27:00 (ΗΜΙ –1:12:32), έκτος τερμάτισε ο πολύ καλός σήμερα Κυριάκος Μπέης με χρόνο 2:27:33 (ΗΜΙ –1:13:09), ενώ έβδομος ήταν ο Μιχάλης Παρμάκης με χρόνο 2:27:47 (ΗΜΙ –1:12:31), προερχόμενος από τη μεγάλη νίκη του στη Θεσσαλονίκη πριν από λίγες ημέρες.

Όγδοος τερμάτισε ο Γιώργος Μίνος με χρόνο 2:30:40 (ΗΜΙ –1:13:28), ένατος ο Μιχάλης Χατζηιωάννου με επίδοση 2:31:09 (ΗΜΙ –1:15:06), με τον Tim Tesselaar να κλείνει την δεκάδα με χρόνο 2:31:40 (ΗΜΙ –1:16:50).

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα του μαραθωνίου πατώντας εδώ.