4ος Radisson Blu Μαραθώνιος Λάρνακας: Καλές επιδόσεις, ξεχώρισαν Έλληνες και Κύπριοι δρομείς

Runbeat Team   17:12 21-11-2021

Τέσσερις αγώνες, καλοί χρόνοι και αρκετές συμμετοχές είχε η διοργάνωση του 4ου Μαραθωνίου Λάρνακας, με τον Vladislav Shchukin να τερματίζει πρώτος στον Μαραθώνιο με χρόνο 2:31:20, το οποίο είναι και νέο ρεκόρ αγώνα. Ξεχώρισαν Μίνος και Καλλίας στον ημιμαραθώνιο και στα 10 χιλιόμετρα.

Στη δεύτερη θέση του Μαραθωνίου βρέθηκε ο Κύπριος Pavel Borodin με χρόνο 2:36:49, ενώ στην τρίτη ο συμπατριώτης του Χαράλαμπος Κανιός με χρόνο 2:42:05.

Στις γυναίκες πρώτη το νήμα έκοψε η Ivana Butoracova από τη Σλοβακία με χρόνο 3:06:01, στη δεύτερη θέση βρέθηκε Ελένη Ιωάννου από την Κύπρο με χρόνο 3:10:49, ενώ στην τρίτη η Χριστίνα Κουρρή με χρόνο 3:23:18.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα του Μαραθωνίου Δρόμου.

Νικητής ο Γιώργος Μίνος στον ημιμαραθώνιο με χρόνο 1:12:45

Πολύ καλές επιδόσεις σημειώθηκαν και στον ημιμαραθώνιο δρόμο, όπου νικητής αναδείχθηκε ο Γιώργος Μίνος ο οποίος πραγματοποίησε χρόνο 1:12:45. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Alex Khadyko από την Ουκρανία με χρόνο 1:15:00, ενώ στην τρίτη ο κύπριος Γεώργιος Χαρακης με χρόνο 1:16:07. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Παναγιώτης Αντωνίου (1:22:00) και Γιάννης Αρέστη (1:22:28).

Για τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Jennifer Τομάζου με χρόνο 1:25:43, στη δεύτερη θέση ήρθε η Suna Elmas Evran με χρόνο 1:29:10, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε η Mine Devrim με χρόνο 1:33:18.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα του Ημιμαραθωνίου Δρόμου.

Ξεχώρισε ο Καλλίας στα 10 χιλιόμετρα με χρόνο 32:40

Ο Χρήστος Καλλίας ήταν ο νικητής των 10 χιλιομέτρων του Μαραθωνίου Κύπρου πραγματοποιώντας χρόνο 32:40. Δεύτερος τερμάτισε ο Balthasar Larisch με χρόνο 33:07 και στην τρίτη θέση ο ισραηλινός Arabi Slalha με χρόνο 33:11.

Στις γυναίκες πρώτη έκοψε το νήμα η Maria Spitsyna από τη Ρωσία με χρόνο 36:13, στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Μαρία Παπαναστασίου με χρόνο 39:27 και στην τρίτη η Olena Nikitas από την Ουκρανία με χρόνο 41:51.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα του αγώνα των 10 χιλιομέτρων.

Επικράτησε ο Γιώργος Τοφη στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων

Ο Γιώργος Τοφη ήταν ο νικητής των 5 χιλιομέτρων της διοργάνωσης με χρόνο 16:08, ενώ ο Νικόλας Φράγκου ήρθε στη δεύτερη θέση με χρόνο 16:18. Τρίτος άνδρας και τρίτος στη γενική κατάταξη τερμάτισε ο Mateusz Madziar με χρόνο 16:27.

Στις γυναίκες πρώτη κατάφερε να τερματίσει η Χριστίνα Εκοσαρη με χρόνο 18:41, στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Μαρία Σωτηρίου με χρόνο 19:19 και στην τρίτη η Rachel Murphy με 20:47.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα του αγώνα των 5 χιλιομέτρων.

Πηγή φωτογραφίας: sigmalive.com