4ος Πελάσγιος Δρόμος: Δύο φορές στο βάθρο ο Λευτέρης Παπαθανασίου

Runbeat Team   15:50 20-03-2023

Ο Λευτέρης Παπαθανασίου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του 4ου Πελάσγιου Δρόμου που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακής 19/03 στη Λάρισα.

Ο αθλητής του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Νομού Λάρισας ήταν νικητής στη διαδρομή των 6,75χλμ και τρίτος στον αγώνα των 3.5χλμ. και συγκέντρωσε τα περισσότερα φλας.

Ο Λευτέρης Παπαθανασίου διένυσε την απόσταση των 6.750 μέτρων σε 24:24 και ακολούθησε στη 2η θέση ο Φιλάρετος Κυριακάκης με 24:53 και τρίτος ήταν ο Ιωάννης Ουζούνης με 25:21.

Στη 10η θέση της γενικής τερμάτισε η νικήτρια του αγώνα Ευδοξία Παπατραϊάνου με 30:50, δεύτερη ήταν η Παυλίνα-Δέσποινα Αξούγκα με 31:06, ενώ ήταν 11η στη γενική και στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητριών ανέβηκε η Δέσποινα Σακελλάριου με 32:59.

Στα 3,5 χιλιόμετρα, νικητής ήταν ο Νικόλαος Γκουτζουρέλας με 12:28, δεύτερος ήταν ο Ιωάννης Δούμος με 12:53 και τρίτος ο Λευτέρης Παπαθανασίου με 13:01, ο οποίος ήταν νικητής στον αγώνα των 6.750 μέτρων που ακολούθησε. Τέταρτος ήταν ο Παναγιώτης Μιχαλόπουλος με 13:47 και 5η η Ελένη Οικονόμου με 14:03, η οποία επάξια ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των νικητριών. Στο βάθρο τη συνόδεψαν οι Μιχαέλα Μπλιαμπλιά με 15:36 και Γαβριέλα Μπλιαμπλιά με 16:54, ενώ τον ίδιο χρόνο κατέγραψε και η Λυδία Δραγάτσικα.

Ο αγώνας διοργανώθηκε από την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας σε συνεργασία με τον Α.Σ. Πέλασγος Λάρισας, τον ΣΥ.Β.Α.Σ Λάρισας και συνδιοργανωτές το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού – Εφορεία Αρχαιοτήτων Λάρισας, την Περιφέρεια Θεσσαλίας και τον Δήμο Λαρισαίων.