5ο Νάουσα Βέρμιο Trail: Νικητής ο Παρμάκης στον 1ο "6 Κορφές" Marathon

Runbeat Team   13:03 16-09-2023

Ο Χρήστος Παρμάκης ήταν ο μεγάλος νικητής στον 5ο Νάουσα Βέρμιο Trail-1ο "6 Κορφές" Marathon απόστασης 44 χιλιομέτρων.

Είναι η πρώτη χρονιά που προστέθηκε ο μεγάλος αγώνας στη διοργάνωση και στέφθηκε από πλήρη επιτυχία καθώς υπήρξαν πολλές συμμετοχές.

Για την ακρίβεια 86 δρομείς βρέθηκαν στις 7π.μ. σήμερα το πρωί στην εκκίνηση. Νικητής αυτού του πρώτου αγώνα είναι ο Χρήστος Παρμάκης του ΣΔΥ Κοζάνης, ο οποίος διένυσε την απόσταση σε 5 ώρες 37 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα.

Ο τερματισμός του νικητή

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Πασχάλης Τούμπης (ΣΔΥ Αλμωπίας) με χρόνο 5:42:49 και στην τρίτη ο Ακάκιος Τζαβαχατζέ (Kourkourikis Training Group) με χρόνο 5:54:06.

Ο αγώνας βρίσκεται σε εξέλιξη και μπορείτε να παρακολουθείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Στον αγώνα for fun απόστασης 5 χιλιομέτρων πήραν θέση εκκίνησης 18 δρομείς εκ των οποίων ταχύτερος ήταν ο Θανάσης Σκόρδας με χρόνο 20:14. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Βαγγέλης Ιωαννίδης με 20:44 και τρίτος ήταν ο Γιώργος Ιωσηφίδης με 22:23.

Η Νικολέτα Καραμπινέση ήταν η ταχύτερη γυναίκα τερματίζοντας σε 27:19, ενώ ήταν 6η στη γενική. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Δήμητρα Μόσχα με 35:37 και στο τρίτο η Μαρία-Έλλη Γεραρδή με 36:38.