6ος Μαραθώνιος Ολυμπίας: Ξεχώρισαν Μεϊντή και Ανδριοπούλου στον αγώνα δρόμου Αρχαίας Ήλιδας

Runbeat Team   19:20 26-03-2022

Με τον αγώνα δρόμου Αρχαίας Ήλιδας ξεκίνησε η διοργάνωση του 6ου Μαραθωνίου Ολυμπίας, ο οποίος θα συνεχιστεί αύριο (27/03) με τον αγώνα 5 χιλιομέτρων, τον Μαραθώνιο και τον Ημιμαραθώνιο.

Ο αγώνας δρόμου της Αρχαίας Ήλιδας είναι 12,6 χιλιομέτρων και αποτελεί τον πρώτο, χρονικά, αγώνα της διοργάνωσης. Οι δρομείς που ξεκίνησαν ήταν ο Δημητράκης Μεϊντή και η Μαρία Ανδριοπούλου σε άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα.

Ο Μεϊντή τερμάτισε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, αλλά και των ανδρών με χρόνο 46:34, αφήνοντας στη δεύτερη θέση το Κωνσταντίνο Στρωματια με 52:12. Ο Κωνσταντίνος Τσουτσάνης τερμάτισε λίγα δευτερόλεπτα πίσω στην τρίτη θέση με χρόνο 52:29, με το νεαρό Άγγελο Κωνσταντόπουλο να τερματίζει τέταρτος με 53:20. Πέμπτος βρέθηκε ο Λύσανδρος Βαγενας με 53:20.

Όσον αφορά τις γυναίκες, η Μαρία Ανδριοπούλου τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 1:04:06. Δεύτερη τερμάτισε η Αλεξάνδρα Γιατρά με 1:07:17 και τρίτη η Αθηνά Αδαου με χρόνο 1:07:23. Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Ξένια Δάρρα (1:09:10) και στην πέμπτη η Κωνσταντίνα Δημοπούλου (1:10:09).

Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα.