7ος Μαραθώνιος Κρήτης: Μεγάλος νικητής ο Σταύρος Ζαγκανάς με 2:37:23

Runbeat Team   10:06 07-05-2023

Ο Σταύρος Ζαγκανάς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του 7ου Μαραθωνίου Κρήτης που έγινε σήμερα στα Χανιά, τερματίζοντας σε 2:37:23. Ο Έλληνας δρομέας είχε αποσπαστεί από νωρίς από τους υπόλοιπους αθλητές, τρέχοντας για μεγάλο διάστημα του αγώνα μόνος του, δίχως αντιπάλο. Ο Ζαγκανάς αφιέρωσε τη νίκη του στο νεογέννητο παιδί του και στην σύζυγό του, ενώ κατάφερε να σημειώσει και νέο ρεκόρ διαδρομής!

Ο αγώνας έγινε με αρκετή ζέστη, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των δρομέων, ενώ σημαντικό είναι να αναφερθεί ότι ο νικητής του μαραθωνίου αντιμετώπισε πρόβλημα στον τερματισμό, καθώς έγινε ένα μικρό μπέρδεμα κατά την είσοδό του στο Εθνικό στάδιο Χανίων.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μανώλης Σηφάκης με χρόνο 2:45:47, με τον έμπειρο δρομέα να έχει νικήσει στον αγώνα των Χανίων στο παρελθόν. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Νεκτάριος Οικονομάκης με χρόνο 2:47:09.

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Γιώργος Κουτρούλης με χρόνο 2:57:35, ενώ την πεντάδα έκλεισε ο Στράτος Βιολάκης με 2:57:59.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα πατώντας εδώ.