Αγώνες Κοινοπολιτείας: Έκλεψαν τις εντυπώσεις Kiplimo και McColgan στα 10.000μ., ασταμάτητη η Thompson-Herah

Runbeat Team   14:03 04-08-2022

Η Elaine Thompson-Herah και ο Jacob Kiplimo κέρδισαν τις εντυπώσεις τις δύο πρώτες ημέρες των αγώνων της Κοινοπολιτείας που διεξάγονται στο Μπέρμιγχαμ.

Δύο εβδομάδες μετά το χάλκινο μετάλλιο που κέρδισε στα 100μ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον, η Thompson-Herah παρατάχθηκε στο Μπέρμιγχαμ για να διεκδικήσει το πρώτο ατομικό της τίτλο στους αγώνες της Κοινοπολιτείας καθώς ως χθες έχει κερδίσει ένα χρυσό στα 4x100m το 2014 και ένα ασημένιο το 2018 στο ίδιο αγώνισμα.

Η Βρετανίδα Daryll Neita είχε κλέψει τις εντυπώσεις στα ημιτελικά σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ 10.90, αλλά στον τελικό ήταν η Julien Alfred που έβαλε δύσκολα Thompson-Herah. Η Τζαμαϊκανή όμως κράτησε την ψυχραιμία της και κέρδισε τερματίζοντας σε 10.95 (0.4m/s) έναντι 11.01 της Alfred (11.01). Τρίτη ήταν η Neita με 11.07.

Λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Κενυάτης Ferdinand Omanyala κέρδισε τον τίτλο στα 100μ. των ανδρών. Ο Αφρικανός κάτοχος του ρεκόρ ξεκίνησε δυνατά και κράτησε την πρωτιά ως το τέλος τερματίζοντας σε 10.02. Δεύτερος ήταν ο Νοτιοαφρικανός Akani Simbine με 10.13 και τρίτος ο Yupun Abeykoon από τη Σρι Λάνκα (10.14).

Κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων, την παράσταση έκλεψε ο παγκόσμιος πρωταθλητής ημιμαραθωνίου Jacob Kiplimo, ο οποίος ήταν ο μεγάλος νικητής στα 10.000μ. των ανδρών.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της κούρσας, 21χρονος αθλητής από την Ουγκάντα βρισκόταν στη μέση του προπορευόμενου γκρουπ και μπήκε μπροστά στον 20ο γύρο, ακολουθούμενος από τον Κενυάτη Daniel Simiu Ebenyu και τον πρώην κάτοχο του παγκόσμιου ρεκόρ ημιμαραθωνίου Kibiwott Kandie. Με λίγο περισσότερο από ένα χιλιόμετρο για να τελειώσει, ο Kandie άρχισε να χάνει τις δυνάμεις του, αλλά ο Ebenyu ακολουθούσε σταθερά τον Kiplimo και μάλιστα πήρε για λίγο το προβάδισμα στον τελευταίο γύρο.

Ο Kiplimo, ωστόσο, άνοιξε βηματισμό στο φινάλε τερματίζοντας σε 27:09.19 σημειώνοντας νέο ρεκόρ αγώνων. Ο Ebenyo πήρε τη δεύτερη θέση με ατομικό ρεκόρ (27:11.26), ενώ ο Kandie τερμάτισε τρίτος επίσης με ατομικό ρεκόρ και χρόνο 27:20.34.

Συναρπαστικός ήταν ο τελικός των 10.000μ. γυναικών που πραγματοποιήθηκε ένα 24ωρο αργότερα. Η Eilish McColgan ανταποκρίθηκε στην πρόκληση της Κενυάτισσας Irene Cheptai και κέρδισε με ρεκόρ αγώνων 30:48.60.

Η McColgan, η οποία τερμάτισε 10η σε αυτό το αγώνισμα στο πρόσφατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, είχε δώσει το ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, περνώντας το πρώτο μισό σε 15:38.0. Η Cheptai, μαζί με την συμπατριώτισσά της Sheila Kiprotich, διατήρησαν στη συνέχεια έναν μεσαίο ρυθμό. Η McColgan ξέφυγε σε ένα σημείο, όμως Cheptai την έπιασε στον τελευταίο γύρο. Όλα κρίθηκαν στην τελική ευθεία, όπου η McColgan αποδείχτηκε ότι είχε περισσότερες δυνάμεις τερματίζοντας σε 30:48.60. Δεύτερη ήταν η Cheptai με 30:49.52 και τρίτη η Kiprotich να με 31:09.46. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι πρώτες επτά γυναίκες τερμάτισαν μέσα στο προηγούμενο ρεκόρ αγώνων που ίσχυε για 20 χρόνια.

Από εκεί και πέρα, η  Καναδή Sarah Mitton με καλύτερο βολή στα 19.03 στην τελευταία της προσπάθεια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία αφήνοντας δεύτερη την Danniel Thomas-Dodd κατά πέντε εκατοστά. Η Νεοζηλανδή Maddison-Lee Wesche ήταν τρίτη με 18.84 μέτρα.

Η Katarina Johnson-Thompson υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της στο έπταθλο. Η Βρετανή σημείωσε την καλύτερη φετινή της επίδοση με 1.84μ.στο άλμα εις ύψος. Ολοκλήρωσε την πρώτη μέρα κερδίζοντας τα 200μ. σε 23.70 και διατήρησε το συνολικό προβάδισμά της μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας σημαντικούς βαθμούς από το 44.33μ. που πέτυχε στον ακοντισμό που αποτελεί ατομικό ρεκόρ. Επίσης σημείωσε 2:13.93 στα 800 μέτρα. Έτσι με συνολικά 6377 κατέλαβε την 1η θέση.

Η Kate O'Connor, που εκπροσωπεί τη Βόρεια Ιρλανδία, ήταν δεύτερη με 6233 και τρίτη η Jade O'Dowda από την Αγγλία με 6212.