Αναμενόμενες νίκες για  Mawia και Kwizera στην Αλκομπένδας

Runbeat Team   17:13 28-11-2022

Επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί η Lucy Mawia από την Κένυα και ο Rodrigue Kwizera από το Μπουρούντι στο 40th Cross Internacional de la Constitucion, το οποίο πραγματοποιήθηκε χθες (27/11) το πρωί στην Αλκομπένδας της Ισπανίας και αποτελέσε την 7η «χρυσή» συνάντηση Cross Country αυτής της σεζόν.

Μάλιστα και οι δύο βελτίωσαν τους περυσινούς χρόνους τους. Στον αγώνα των γυναικών, η Maria Luz Tesuri από την Αργεντινή ανέλαβε χρέη «λαγού», την οποία ακολουθούσαν πιστά η Mawia, η Francine Niyomukunzi από το Μπουρούντι και η πρωταθλήτρια Ευρώπης U23 cross country της Ιταλίας Nadia Battocletti.

Μέχρι το 2ο χιλιόμετρο το σκηνικό δεν άλλαξε, όμως στη συνέχεια ανέλαβε θέση οδηγού η Mawia ανεβάζοντας το ρυθμό. Niyomukunzi και Battocletti ακολούθησαν και λίγο πριν το 5ο χλμ η Ιταλία έμεινε πίσω αφήνοντας τις Mawia και Niyomukunzi να λύσουν τις διαφορές τους.

Περίπου 2,3χλμ πριν το φινάλε η Mawia ξέφυγε, ενώ στον τελευταίο γύρο η Battocletti πέρασε την Niyomukunzi, αλλά δεν απείλησε την Mawia, η οποία τερμάτισε σε 27:06 έναντι 27:17 της Ιταλίας. Δεν έχασε την 3η θέση παρότι αρκετά κουρασμένη η Niyomukunzi, η οποία τερμάτισε 24 δευτερόλεπτα πίσω από τη νικήτρια και 24 δευτερόλεπτα μπροστά από την τέταρτη Luengo.

Άλλη μια επιτυχημένη μέρα στο γραφείο για την Kwizera

Στον αγώνα των 10,6 χιλιομέτρων των ανδρών, ο παγκόσμιος φιναλίστ των 3000 μέτρων στιπλ, ο Ισπανός Daniel Arce οδήγησε στο ξεκίνημα της κούρσας. Τον ακολούθησαν περίπου 15 αθλητές τα πρώτα τρία χιλιόμετρα. Ο Χιλιανός Carlos Diaz και οι Ισπανοί Yahya Aouina και Fernando Carro ήταν πιο κοντά στον Arce, ενώ το μεγάλο φαβορί, ο Kwizera έκανε έναν… αθόρυβο αγώνα βρισκόμενος ανάμεσα στο γκρουπ των πολλών.

Ο Kwizera έκανε την κίνησή του και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά το 14ο λεπτό, ανέβασε το ρυθμό και το γκρουπ των προπορευόμενων μειώθηκε αισθητά.

Οι Ισπανοί Carro, Aouina, Andreu Blanes και Sergio Paniagua παρέμειναν κοντά στην Kwizera, όμως ο τελευταίος στον τελευταίο γύρο ανέβασε κι άλλο το διασκελισμό του και ξέφυγε από τους διώκτες του φτάνοντας στον τερματισμό σε 29:59, ενώ ο 27χρονος Paniagua πήρε τη 2η θέση επτά δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή και τρία δευτερόλεπτα μπροστά από τον Carro.