Άνετη νίκη του Δημήτρη Ελευθερίου στον Ορεινό Μαραθώνιο Οίτης «Ηρακλής»

Runbeat Team   15:42 26-09-2022

Έχοντας πλέον φανατικούς φίλους ο Ορεινός Μαραθώνιος Οίτης «Ηρακλής» (Hercules Mountain Marathon) πραγματοποιήθηκε για 16η χρονιά φέτος το περασμένο σαββατοκύριακο.

Πρόκειται για έναν αγώνα που συγκαταλέγεται στους μακροβιότερους μαραθωνίους βουνού στην Ελλάδα (μαζί με τους δύο που διεξάγονται στον Όλυμπο) και κάθε χρόνο παρουσιάζει και μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Στο βουνό των λουλουδιών και του Ηρακλή, την Οίτη, εκτός του μαραθωνίου πραγματοποιήθηκαν για 11η συνεχόμενη χρονιά και οι μικρότερες διαδρομές: Ο Ημιμαραθώνιος "Ελλέβορος" (Helleborus Half Marathon) 16,2χλμ. καθώς και ένας αγώνας για αρχάριους με την ονομασία "Μονοπάτι Φαρμακίδων" (Farmakides Trail) 6,9χλμ. Επίσης για τα παιδιά των τάξεων του δημοτικού πραγματοποιήθηκε αγώνας 1000μ. με την ονομασία «Λαγοπόδαρος» την παραμονή των αγώνων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την παράσταση έκλεψαν τα κύπελλα των νικητών, τα οποία σχεδιάστηκαν με έμπνευση τη διαδρομή του Μαραθωνίου του Ηρακλή, ο οποίος διασχίζει τις 3 ψηλότερες κορυφές της Οίτης. Ο Πύργος (2.152μ.), το Γρεβενό (2.114μ.) και η Αλύκαινα (2.052μ.), αποτυπώνονται ως ένα αφαιρετικό ανάγλυφο του Εθνικού Δρυμού, που οι αθλητές καλούνται να διασχίσουν.

«Παρών» ήταν και ο Έλληνας πρωταθλητής του βάδην Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, ο οποίος έκανε και τις απονομές.

Ο Δημήτρης Ελευθερίου ήταν αυτός που έκλεψε τις εντυπώσεις σε αγωνιστικό επίπεδο καθώς έφτασε πρώτος στον τερματισμό στον Μαραθώνιο με μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους με το χρονόμετρο να γράφει 3:51:16. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Γιαννόπουλος με 4:14:10 και στην 3η ο Σταύρος Στεφανής με 4:18:54. Στην 4η θέση ήταν ο Slawomir Matras με 4:21:10 και ακολούθησε η πρώτη γυναίκα, η Μαρία Ξανθή με 4:39:12. Το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν η Παναγιώτα Δημακάκου με 6:22:06 και η Ειρήνη Μαυρίκου με 7:09:23.

Τα αποτελέσματα στον μαραθώνιο

Ο Κωνσταντίνος Τσουκανάς ήταν νικητής στον αγώνα των 16,2χλμ με χρόνο 1:43:59, ενώ ακολούθησε ο Άγγελος Φραγκούλης με 1:44:16 και ο Μανώλης Ξηνταράκος με 1:47:16.

Νικήτρια ήταν η Λεμονιά Παναγιώτου με 1:56:44, δεύτερη ήταν η Νατάσα Σπανού με 2:01:02 και στην 3η θέση τερμάτισε η Χρυσούλα Βλησαρούλη με 2:02:38.

Τα αποτελέσματα στον ημιμαραθώνιο

Χωρίς να αισθανθεί κάποιο ιδιαίτερο ανταγωνισμό ο Δημήτρης Ρήγας έφτασε πρώτος στον τερματισμό στον αγώνα «Φαρμακίδες» απόστασης 6,2χλμ. τερματίζοντας σε χρόνο 44:01. Τη 2η θέση κατέκτησε ο Ιωάννης Βαμβάτσικος με χρόνο 50:10, ενώ τρίτη στη γενική και πρώτη στις γυναίκες ήταν η Αναστασία Παπά με 53:47. Τρίτος άνδρας ήταν ο Ελευθέριος Μπακατσέλος με 54:18, ενώ το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν οι Θεοδώρα Κουρέτση με 56:58 (ήταν 6η στη γενική) και η Αριστέα Λάγγαρη με 58:29.