Δεκάδες δρομείς έτρεξαν την Κυριακή στον Υμηττό

Runbeat Team   13:06 22-04-2024

Ο Υμηττός αποτέλεσε σημείο συνάντησης για δεκάδες λάτρεις του ορεινού τρεξίματος, οι οποίοι είχαν μία πληθώρα αγώνων για να επιλέξουν να αγωνιστούν χθες Κυριακή 21/4. Ο 4ος Υμηττός Marathon διεξήχθη παράλληλα με τον 8ο Εύκλειο αγώνα και τον 4ο Plogging δίνοντας τη δυνατότητα σε επαγγελματίες και ερασιτέχνες δρομείς να συνδυάσουν την Κυριακή τους με την αγάπη τους στο ορεινό τρέξιμο.

Στον Μαραθώνιο Υμηττού απόστασης 47χλμ κατάφεραν να τερματίσουν 63 δρομείς. Νικητής ήταν ο Χρήστος Γουβαϊλής που τερμάτισε σε 5:14:56, ενώ δεύτερος ήταν ο Νικόλαος Κοντογιάννης με χρόνο 5:19:47 και τρίτος ο Στέλιος Κορρές με 5:35:14.

Την πρώτη θέση στις γυναίκες την κατέκτησε η Θεοδώρα Αργυρού που τερμάτισε σε 6:53:59. Ακολούθησε η Μαρία Γκότση με 7:37:05 και τρίτη ήταν η Βίκυ Αναστασιάδου με 7:53:26.

Ο Άγγελος Φραγκούλης έκοψε το νήμα στον Ορεινό αγώνα Σεσί απόστασης 27χλμ τερματίζοντας σε 2:50:02. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Τζώρτζης Ξυπολιτίδης με 2:52:20 και τρίτος ήταν ο Γιώργος Μπέκιος με 3:09:07. Η Ανδριανή Κούλη ήταν η πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 3:32:09, ενώ ήταν 11η στη γενική και το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν οι Ελεάννα Γλύκα με 4:09:51 και Κατέ Χανιώτη με 4:11:10.

Δύο διαδρομές περιλάμβανε ο 8ος Εύκλειος Αγώνας. Στα 15 χιλιόμετρα το νήμα έκοψε ο Χριστόφορος Γεωργόπουλος με χρόνο 59:26, δεύτερος ήταν ο Κλεάνθης Γκουντέλιας με 1:03:47 και τρίτος ο Δημήτρης Σταύρου με 1:06:42. Την πρώτη θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Παυλίνα Σαραντοπούλου με χρόνο 1:12:26, δεύτερη ήταν η Μαρία Ίβρου με 1:16:07 και τρίτη η Βασιλική Ντούπη με 1:18:39.

Στα 8,5 χιλιόμετρα νικητής ήταν ο Δημήτριος Κατσαούνης με χρόνο 35:08, ακολούθησε ο Γεώργιος Ρουκλιώτης με 35:19 και στην 3η θέση τερμάτισε ο Αθανάσιος Σαρρής με χρόνο 35:30. Η Βασιλεία Διαμαντάρα ήταν η πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 43:100 και παράλληλα κατέκτησε την 9η θέση στη γενική. Δεύτερη ήταν η Ευγενία Τοσσίδου με 44:19 και τρίτη η Εύα Μπέκα με 44:51.

Στο 4ο Plogging απόστασης 27χλμ, τέλος, μετείχαν δύο αθλητές και δύο αθλήτριες. Πρώτος ήταν ο Μιχάλης Αρφάνης με χρόνο 3:36:40, δεύτερος ήταν ο Δημήτριος Νικολόπουλος με 4:21:48, ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Έτλεβα Ξανθή με 5:43:05 και δεύτερη η Ιταλίδα Donatella Boglione με 6:20:25.