Εξαιρετικό αγωνιστικό τεστ αποτέλεσε ο 2ος Ημιμαραθώνιος Σερρών ΚΡΙΚΡΙ 2022

Runbeat Team   14:46 19-09-2022

Αρκετοί ήταν οι δρομείς που επέλεξαν τον 2ο Ημιμαραθώνιο Σερρών ΚΡΙΚΡΙ 2022 για να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους ενόψει του Αυθεντικού Μαραθωνίου, αλλά και των άλλων σημαντικών διοργανώσεων που ακολουθούν ως το τέλος της χρονιάς.

Ο ημιμαραθώνιος των Σερρών κινείται σε μία ασφάλτινη διαδρομή μέτριας δυσκολίας κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να σημειωθούν αρκετά καλοί χρόνοι.

Θριαμβευτής στην απόσταση των 21,1χλμ ήταν ο Κωνσταντίνος Πανταζής με χρόνο 1:14:16, δεύτερος ήταν ο Γιώργος Ιατρουδέλλης με 1:15:14 και τρίτο τον Θανάση Σανέτση με 1:18:57.

Η Φωτεινή Δάπκα ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 1:39:14, δεύτερη ήταν η Μαρία Μάρτζιου με 1:47:53 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Χρυσάνθη Παππά με 1:49:00.

Στα 5χλμ πρώτος έφτασε στον τερματισμό ο Κωνσταντίνος Ζαΐμης με χρόνο 16:55, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε η Ελένη Κουκνάκου με 20:23, η οποία ανέβηκε και στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στις γυναίκες. Τρίτος στη γενική και δεύτερος άνδρας ήταν ο Βασίλης Αρετόγλου με 20:25 και τρίτος ήταν ο Νίκος Ποσταντζόγλου με 20:44.

Το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν οι Λένια Ασλανίδου με 21:23 και Αναστασία Κοταλακίδου με 21:24, οι οποίες ήταν στην 6η και 7η θέση της γενικής αντίστοιχα.