Ελληνικές επιτυχίες στον Ohrid Ultra Trail (vid)

Runbeat Team   13:22 07-06-2023

Δυνατή ήταν η ελληνική συμμετοχή στον Ohrid Ultra Trail που πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα στην Ορχίδα της Μακεδονίας. Ο απαιτητικός και δύσκολος ultra αγώνας συγκεντρώνει συμμετοχές από όλο τον κόσμο κάθε χρόνο. Φέτος οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν υπό δύσκολες συνθήκες καθώς ο καιρός ήταν άστατος και δημιουργούσε αρκετά προβλήματα. Οι μετέχοντες, ωστόσο, αποδείχτηκαν ιδιαίτερα ανθεκτικοί.

Από ελληνικής πλευράς ξεχώρισε η παρουσία του Κώστα Γιαννόπουλου, ο οποίος αναδείχτηκε νικητής στον Galicica Ultra απόστασης 65χλμ.  Τεράστια επιτυχία για τον Έλληνα υπερμαραθωνοδρόμο που διένυσε την απόσταση σε 7:34:54 αφήνοντας σχεδόν μία ώρα πίσω τον δεύτερο Martin Jakubis που τερμάτισε σε 8:22:04. Τρίτος ήταν ο Stefanie Maurer με 8:57:24. Στον ίδιο αγώνα συμμετείχε και ο Μουσταφά Ισμαήλ που τερμάτισε σε 13:24:16

Εξαιρετική παρουσία είχε και ο Βύρων Χατζηελευθερίου στα 40χλμ όπου κατέκτησε την 4η θέση με χρόνο 4:35:04. Μάλιστα έχασε το βάθρο για ένα λεπτό. Νικητής ήταν ο Uran Ahmeti με χρόνο 4:32:58.

Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε και ο Θοδωρής Νόνας που τερμάτισε 29ος με χρόνο 6:23:39, ενώ δεν κατάφερε να τερματίσει ο Βασίλης Ντίμζας.

Στα 107χλμ η Ασιμίνα Ινγκλέζου ήταν 1η στην κατηγορία 40-44 με χρόνο 22:43:48, ενώ δεύτερος ήταν ο Απόστολος Μπαρμπούλης στην κατηγορία 45-49 με 22:43:49. Μαζί τους τερμάτισε και ο Αναστάσιος Δραγανίδης (22:43:48).

Στα 22χλμ, τέλος, στην 38η θέση τερμάτισε η Εύα Γεσούλη με χρόνο 3:23:24, ενώ τερμάτισαν και οι Θανάσης Κουλέτσας ( 3:48:05), Αλέξανδρος Βεριώτης (4:07:56), Χρήστος Τσαρακτσίδης (4:09:03)