Eyrytania-TriantafyliaMountain Trail Running: Πρωτιά για τον Παγουνάδη τόσο στα 33 όσο και στα 12 χιλιόμετρα-Περιπέτεια για δρομέα που χάθηκε

Runbeat Team   10:36 16-05-2023

Ο Θανάσης Παγουνάδης έκλεψε τις εντυπώσεις στον 1ο Eyrytania-TriantafyliaMountain Trail Running, το οποίο πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε στον Τόρνο Ευρυτανίας. Ο έμπειρος δρομέας ήταν νικητής το Σάββατο στα 12χλμ και επανέλαβε το θρίαμβό του την Κυριακή στον αγώνα των 33 χιλιομέτρων γράφοντας το όνομά του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του αγώνα που μόλις ξεκινά.

Στα αξιοσημείωτα της διοργάνωσης ήταν ότι χάθηκε μία δρομέας με αποτέλεσμα να σημάνει συναγερμός. Όταν οι διοργανωτές διαπίστωσαν ότι δεν είχε περάσει τη γραμμή του τερματισμού στον προκαθορισμένο χρόνο ειδοποίησαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία Καρπενησίου, το Ελληνικό Διασωστικό Σώμα Ευρυτανίας και την 7η ΕΜΑΚ. Η γυναίκα είχε ακολουθήσει λάθος διαδρομή με αποτέλεσμα να χαθεί. Τελικά εντοπίστηκε καλά στην υγεία της και η περιπέτειά της έλαβε αίσιο τέλος.

Επιστρέφοντας στα αγωνιστικά, συνολικά 22 δρομείς δήλωσαν συμμετοχή στον αγώνα των 33 χιλιομέτρων εκ των οποίων τελικά τερμάτισαν οι 19. Το νήμα έκοψε, όπως αναφέραμε, ο Θανάσης Παγουνάδης με χρόνο 4:26:47. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης με 5:30:20 και τρίτος ήταν ο Δημήτρης Ζιαμπάρας με 6:04:32.

Δεν υπήρξαν γυναίκες συμμετέχουσες.

Στον αγώνα των 12 χιλιομέτρων που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 13/05 νικητής ήταν και πάλι ο Θανάσης Παγουνάδης με χρόνο 1:22:15, ενώ ακολούθησε και πάλι ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης με 1:22:47 και τρίτος ήταν ο Νίκος Παλαιός με 1:30:26. Στο συγκεκριμένο αγώνα υπήρξαν και τέσσερις συμμετοχές γυναικών. Νικήτρια ήταν η Βρετανίδα Mandy Trusler με χρόνο 2:33:28, δεύτερη ήταν η Άρτεμις Λιόλιου με 2:51:05 και τρίτη η Γιούλη Μαλαίνου με 3:52:50.