Ημιμαραθώνιος Αγάπης Μυτιλήνης: Έκλεψαν τις εντυπώσεις Marawan και Δρακοπούλου

Runbeat Team   12:58 12-02-2024

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά πραγματοποιήθηκε ο Ημιμαραθώνιος Αγάπης Μυτιλήνης, ο οποίος συγκέντρωσε το ενδιαφέρον αρκετών δρομέων του νησιού και όχι μόνο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ημιμαραθωνίου ήταν ο Abdalla Marawan, ενώ στους αγώνες 10 και 5 χιλιομέτρων την παράσταση έκλεψε η Σταυρούλα Δρακοπούλου, η οποία στην πρώτη απόσταση αναδείχτηκε νικήτρια και στη δεύτερη ήταν τρίτη.

Πιο αναλυτικά, μία άνετη νίκη πέτυχε ο Abdalla Marawan στον ημιμαραθώνιο καθώς τερμάτισε σε 1:18:45, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Διονύσης Κουρκουμέλης με χρόνο 1:24:09 και τρίτος ήταν ο Πέτρος Τζενεράλης με 1:24:46.

Νικήτρια ήταν η Estelle Jean που χρειάστηκε μία ώρα, 42 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα για να τερματίσει και ακολούθησε η Ρένα Σαμίου με 1:57:24 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Banu Sahin με 1:59:32.

Στα 10 χιλιόμετρα, το νήμα έκοψε η Σταυρούλα Δρακοπούλου σε 41:39, ενώ πρώτος άνδρας και δεύτερος στη γενική ήταν ο Δημήτρης Αντωνιάδης με 42:50. Την πρώτη τριάδα των ανδρών συμπλήρωσαν ο Silassie Diaol με 42:55 και ο Βασίλης Αγριάνας με 47:39.

Στο βάθρο των νικητριών ανέβηκε και η Annabell Gottschalk με 54:17 με την Ελευθερία Παπασωτηρίου με 55:51.

Ο Αντώνης Κόντακας ήταν νικητής στα 5χλμ με χρόνο 18:06, δεύτερος ήταν ο Πέτρος Τζενεράλης με 18:16 και τρίτη η Σταυρούλα Δρακοπούλου που ανέβηκε και στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των νικητριών με χρόνο 19:00. Τρίτος άνδρας ήταν ο Κωνσταντίνος Φωτίου με 20:11, ενώ η Δήμητρα Γεωργαντή ήταν η δεύτερη γυναίκα που τερμάτισε σε 24:00 και η Tugba Unsal Tuccar η τρίτη με χρόνο 29:32.

Πραγματοποιήθηκαν επίσης αγώνες 2,5χλμ και 1000μ. για παιδιά.