Ημιμαραθώνιος Αιγιαλείας 2024: Έκαναν το 1-2 τα αδέρφια Σταμούλη, πρώτη γυναίκα η Βλαχάκη

Runbeat Team   13:51 21-01-2024

Γεμάτος με μερικούς από τους κορυφαίους Έλληνες δρομείς στην απόσταση πραγματοποιήθηκε σήμερα ο 12ος Ημιμαραθώνιος Αιγιαλείας στο Αίγιο. Για μία ακόμα φορά, τα αδέρφια Σταμούλη έλαβαν μέρος στον ίδιο αγώνα και κατάφεραν να τραβήξουν πάνω τους τα βλέμματα, αφού πήραν τις πρώτες δύο θέσεις.

Πιο συγκεκριμένα, ο Νίκος Σταμούλης τερμάτισε πρώτος σε 1:06:43, με τον Κωνσταντίνο Σταμούλη να έρχεται δεύτερος με 1:08:12. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χαράλαμπος Πιτσώλης που ολοκλήρωσε τον αγώνα του σε 1:08:20, ενώ τέταρτος τερμάτισε ο Γιώργος Καλαπόδης με 1:10:01. Στην πέμπτη θέση του μεγάλου αγώνα τερμάτισε ο Λάμπρος Μαλτέζος με χρόνο 1:10:14.

Πρώτη τερμάτισε στον ημιμαραθώνιο ανάμεσα στις γυναίκες η Παναγιώτα Βλαχάκη με χρόνο 1:19:01, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Αθανασία Κοκκόρου με 1:19:50. Ακόμα ένα μετάλλιο κατέκτησε στην μεγάλη της καριέρα η Ντενίζ Δημάκη που τερμάτισε τρίτη με 1:22:20, ενώ η Ιουλία Παναγιωτοπούλου τερμάτισε τέταρτη με 1:24:20. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσε η Ξένια Κατσιμάντου – Φιλιπποπούλου με χρόνο 1:24:44.

Τι έγινε στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων

Στο πλαίσιο του Ημιμαραθωνίου Αιγιαλείας έγινε και ένας αγώνας 5 χιλιομέτρων, με το Νέστορα Κολιό να παίρνει την πρωτιά με 15:27 και τον Ανδρέα Γεωργίου να είναι δεύτερος με 15:29. Τρίτος τερμάτισε ο Ηλίας Αργύρης με χρόνο 15:58. Η Δήμητρα Ντάσκα πήρε τη νίκη στις γυναίκες με 17:15, με την Μυρτώ Βαλαχά να τερματίζει δεύτερη (17:49) και την Ισμήνη Παναγιωτοπούλου τρίτη (18:32).

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα της διοργάνωσης πατώντας εδώ.