Καλό ποδαρικό για το 1ο Run Ανδρίτσαινας-Κρεστένων

Runbeat Team   19:44 08-05-2023

Ο παλμός και τα χαμόγελα ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του 1ου Run Ανδρίτσαινας-Κρεστένων, που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στην Ηλεία με τη συνδιοργάνωση του Δήμου Ανδρίτσαινας –Κρεστένων, του Αθλητικού Συλλόγου «Γ.Σ ΑΘΛΗΣΗ» και της Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας.

Η συμμετοχή ήταν αθρόα και τα αποτελέσματα ικανοποιητικά. Στον αγώνα των 14 χιλιομέτρων που αποτελεί και τον κύριο αγώνα νικητής ήταν ο Μαρίνος Τσούκας με χρόνο 48:18. Σχεδόν δύο λεπτά πιο πίσω τερμάτισε ο Τάσος Πατσούρης με 50:53 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Διονύσης Ψυχογιός με 52:33.Η Μαρία Παπαγεωργακοπούλου ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 1:03:21, τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Κωνσταντίνα Τσουκαλά με 1:06:57 και τρίτη ήταν η Ελένη Νίκου με 1:10:18.

Στον αγώνα των 2 χιλιομέτρων, ο Γιώργος Γεωργιλές και ο Θοδωρής Μιχόπουλος έπεσαν σχεδόν μαζί στον τερματισμό με τον πρώτο να σημειώνει χρόνο 6:42.7 και τον δεύτερο 6:43.2. Τρίτος ήταν ο Κωνσταντίνος Πολυχρονίδης με 6:51. Νικήτρια ήταν η Μαρία Ραφαηλία Κουτσοπούλου με χρόνο 10:40, δεύτερη η Βάσω Γεωργιάδη με 11:43 και την 3η θέση κατέλαβε η Αθανασία Τσιοντζίου με 11:53.