Koufalia Hill Run: Εντυπωσιακή η 17χρονη Βασιλική Καλλιμογιάννη, συγκίνηση για την Δήμητρα Ιορδανίδου

Runbeat Team   10:43 28-09-2022

Η 17χρονη Βασιλική Καλλιμογιάννη έκλεψε τις εντυπώσεις στον αγώνα Koufalia Hill Run «Δήμητρα Ιορδανίδου», ο οποίος πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου 24/9 στο περιαστικό δάσος των Κουφαλίων.

Η νεαρή πρωταθλήτρια των στιπλ αποδείχτηκε ταχύτερη όλων στον αγώνα των 6 χιλιομέτρων κατακτώντας την πρώτη θέση με χρόνο 25:45. Ακολούθησε οΔημήτρης Οικονόμου με 25:51, ο οποίος ήταν πρώτος στους άνδρες και ο 16χρονος Πέτρος Παπαγκιντσίδης με 25:58 που ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί στην κατηγορία των ανδρών. Την τριάδα των νικητών συμπλήρωσε ο Ιωάννης Αγγελακόπουλος με χρόνο 29:23.

Από τις γυναίκες στο βάθρο μαζί με την Καλλιμογιάννη ανέβηκαν οι δίδυμες αδελφές Σαραφίδη, η Μαρία και η Γεωργία που τερμάτισαν μαζί με χρόνο 39:09.

Στον αγώνα των 9χλμ την πρώτη θέση κατέκτησε ο Σταύρος Σιγκούδης με χρόνο 34:55, δεύτερος ήταν ο Δημήτρη Τζιοβάρα και τρίτος ο Θεόδωρο Παραστατίδη με 35:18 και 36:31 αντίστοιχα.

Η Μαρία Τσαυταρίδου κατέλαβε την πρώτη θέση στις γυναίκες με χρόνο 43:16, δεύτερη ήταν η πρωταθλήτρια μαραθωνίου με Ολυμπιακή συμμετοχή στο Λονδίνο, Τίνα Κεφαλά που τερμάτισε σε 43:30 και την 3η θέση κατέλαβε η διακεκριμένη υπερμαραθωνοδρόμος Τζο Μαντά με 43:32.

Στους αγώνες πήραν μέρος περισσότεροι από 200 δρομείς, ενώ τις 100 συμμετοχές ξεπέρασε ο αγώνας των παιδιών. Αξίζει να σημειωθεί ότι τον αγώνα εμπνεύστηκε και υλοποίησε η Δήμητρα Ιορδανίδου για πρώτη φορά το 2018, σε συνεργασία με τον Όμιλο Αντισφαίρισης Κουφαλίων. Από φέτος είναι αφιερωμένος στη μνήμη της Δήμητρας που έχασε τόσο άδικα τη ζωή της.