Ξεχώρισε ο Τσουρέλης στον 1ο Ορεινό Αγώνα Παλιουρίου

Runbeat Team   17:13 21-03-2022

Μπορεί και χθες Κυριακή 20/03 να μην ήταν ιδανικές οι καιρικές συνθήκες, ωστόσο, πραγματοποιήθηκε κανονικά ο εξ αναβολής αγώνας «1ος Ορεινός Αγώνας Παλιουρίου», τον οποίο διοργάνωσαν ο Πολιτιστικός και Αναπτυξιακός Σύλλογος Παλιουρίου «Ο Αγ. Νικόλαος», ο ΣΔΥ Βόλου-ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ, η Δ/νση Αθλητισμού ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ του Δήμου Βόλου, η Περιφέρεια Θεσσαλίας και η ΕΠΦΑ Μαγνησίας. Οι αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων τελέστηκαν υπό την αιγίδα της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας και με την υποστήριξη του ULTRA PELION TRAIL.

Οι μετέχοντες κλήθηκαν να διανύσουν την απόσταση σε αγροτικό δρόμο σε υψόμετρο 300μ. Ξεχώρισε η παρουσία του Ζήση Τσουρέλη, ο οποίος ήταν νικητής στα 5 χιλιόμετρα, ενώ ήταν τρίτος στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων.

Στα 5 χιλιόμετρα, ο Τσουρέλης τερμάτισε σε 17:41, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Αλέξανδρος Τατάκος με 19:01 και τρίτος ήταν ο Fatmir Allushi με 20:45. Η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Δήμητρα Πουλούλη με 22:43 και το βάθρο συμπλήρωσαν η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου με 24:27 και η Ματίνα Λίντζου με 27:06.

Ο Φιλάρετος Μπούκης ήταν ο νικητής στα 10 χιλιόμετρα με χρόνο 39:14. Δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Φράγκος με 39:22 και τρίτος ο Ζήσης Τσουρέλης με 40:46.

Νικήτρια στις γυναίκες ήταν η Εύη Μυλωνά με 52:52, τη 2η θέση κατέκτησε η Δήμητρα Καλτσή με 58:10 και την 3η η Άρτεμις Λιόλιου με 59:55.