Λεϊρία 2024: Χάλκινο μετάλλιο ο Φραντζεσκάκης με φετινό ρεκόρ

Runbeat Team   9:02 10-03-2024

Παρότι υπήρξαν πολλές δυσκολίες στο πλαίσιο του απογευματινού προγράμματος, οι Έλληνες αθλητές ανταποκρίθηκαν, δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων στη Λεϊρία. Πιο συγκεκριμένα, η δυνατή βροχή, οι βολές στον κλωβό, αλλά και οι φτωχές γηπεδικές εγκαταστάσεις (μέχρι και.. πάπιες εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο, που θύμιζε περισσότερο χωράφι), δυσκόλεψαν κατά πολύ τις προσπάθειες των αθλητών, και παραλίγο να… τινάξουν στον αέρα το απογευματινό πρόγραμμα του Σαββάτου (09/03).

Στην σφυροβολία, που επλήγη περισσότερο από τις άσχημες συνθήκες, ο Χρήστος Φραντζεσκάκης είχε καλύτερη βολή στα 74.96, που είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση και κατέλαβε την τρίτη θέση στην κατάταξη πιο από τον Ουκρανό, τέταρτο των Ολυμπιακών Αγώνων, Μιχάιλο Κοχάν (78.13) και τον Ούγγρο, δύο φορές χάλκινο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, Μπένσε Χαλάς (76.22). Οι βολές του Χανιώτη πρωταθλητή ήταν 72.06, 72.14, 74.96, άκυρη, άκυρη και άκυρη.

Οι δηλώσεις του Χρήστου Φραντζεσκάκη μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου:

Ο Μιχάλης Αναστασάκης κατέλαβε την 10η θέση με 72.83 καλύτερη προσπάθεια. Οι βολές του ήταν 71.89, 72.12, 72.49, 70.60, 71.78 και 72.83.

Λεϊρία 2024: Χάλκινο μετάλλιο ο Φραντζεσκάκης με φετινό ρεκόρ runbeat.gr

Στη σφαίρα, η Μαρία Μαγκούλια δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να βρει ρυθμό στις βολές της, αλλά στην τελευταία προσπάθεια έφτασε στα 15.95 μια επίδοση πολύ κοντά στο φετινό και ατομικό της ρεκόρ που είναι 16.04 και κατετάγη 14η. Οι βολές της ήταν 14.97, 14.19, 14.27, 14.48, 14.17 και 15.95.

«Δεν είμαι ικανοποιημένη από τον αγώνα μου, γιατί ήρθα εδώ για να κάνω ατομικό ρεκόρ. Βγήκε βέβαια στην τελευταία βολή το 15.95, αλλά μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν ο χειρότερος αγώνες που έχω κάνει. Ευτυχώς βγήκε, γιατί μέσα στον αγώνα είπα ή “θα το κάνεις τώρα η θα πας σπίτι σου”. Προσπαθώ να ευχαριστιέμαι τους αγώνες, αλλά το σημερινό δεν τον ευχαριστήθηκα» είπε η Μαγκούλια.

Υπό καταρρακτώδη βροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Μαρία Αλεξέεβα πήρε την 12η θέση στη δισκοβολία Κ23 με 46,90 μέτρα. Η νεαρή αθλήτρια ξεκίνησε με άκυρη προσπάθεια, στη συνέχεια είχε τα 46,90 μ. και ακολούθησαν δύο άκυρες προσπάθειες. Στην πέμπτη και έκτη “έγραψε” 45,22 μ. και 45,98 μ., αντίστοιχα.