Runbeat Team   18:21 16-05-2022

Με χιλιάδες συμμετοχές έγινε την Κυριακή (15/05) ο Μαραθώνιος της Κοπεγχάγης, με το Ελληνικό στοιχείο να είναι έντονο σε ακόμα έναν Ευρωπαϊκό μαραθώνιο.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Berhane Tsegay από την Ερυθραία, ο οποίος σημείωσε ρεκόρ διαδρομής με χρόνο 2:08:23, που είναι και ατομικό του ρεκόρ και βελτίωσε το 2:09:54 που είχε κάνει το 2019 ο Κενυάτης Jackson Limo. Δεύτερος ήταν ο Henok Tesfaye με 2:08:39 και τρίτος ο Daniel Kipchumba με 2:08:55.

Μαραθώνιος Κοπεγχάγης: Με ρεκόρ κούρσας από τον Tsegay και 30 Έλληνες να τερματίζουν runbeat.gr

Όσον αφορά τις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Helen Jelegat Kiprop με 2:24:08, αφήνοντας δεύτερη την Muluhabt Tsega με 2:24:23 και τρίτη την Agnes Keino με 2:25:08.

Οι Έλληνες που τερμάτισαν στην Κοπεγχάγη

Όπως αναφέραμε, το Ελληνικό στοιχείο ήταν έντονο, με 30 Έλληνες δρομείς να περνούν την γραμμή του τερματισμού. Πρώτοι Έλληνες που τερμάτισαν ήταν οι Χρήστος Νάτσης και Δημοσθένης Κοτσιάς με 3:07:39, ενώ λίγο αργότερα τερμάτισε ο Μανώλης Κοσμάς με 3:07:54.

Μετά τους πρώτους τρεις Έλληνες βρέθηκε ο Αντώνης Φουσέκης με 3:14:51, ο Διονύσης Μαρούλης με 3:21:08, ενώ πρώτη Ελληνίδα ήταν η Ζωή Χαρουπα με 3:22:45.