Μαραθώνιος Χιούστον: Απίστευτες εναλλαγές για τη 1η θέση στα τελευταία 195 μέτρα-Video

Runbeat Team   18:20 15-01-2023

Ιδιαίτερα συναρπαστικό ήταν το φίνις στον Μαραθώνιο του Χιούστον όπου νικητής ήταν ο Κενυάτης Dominic Ondoro με χρόνο 2:10:36, δίνοντας μεγάλη "μάχη" στο τέλος με τον δεύτερο Tsedat Ayana ο οποίος τερμάτισε ένα δευτερόλεπτο πιο πίσω. Χαρακτηριστικό το βίντεο των τελευταίων μέτρων όπου οι δύο αθλητές εναλλασσόταν στην πρώτη θέση.

Δείτε το βίντεο του συναρπαστικού τερματισμού:

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Teshome Mekonen από την Αμερική με χρόνο 2:11:05, ενώ ο πρώτος Ευρωπαίος δρομέας τερμάτισε στην 78η θέση με χρόνο 2:37:21 και ήταν ο Karl O'Reilly.

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα.

Μεγάλη νικήτρια η Hitomy Niiya στις γυναίκες που έπιασε Ολυμπιακό όριο

Στις γυναίκες μεγάλη νικήτρια ήταν ο Hitomy Niiya η οποία κατάφερε με το 2:19:24 αρχικά να βελτιώσει κατά 2 λεπτά το ατομικό της ρεκόρ και να πιάσει το Ολυμπιακό όριο. Αξίζει να σημειωθεί πως η ίδια είναι 35 ετών και συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2012.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Muliye Dekeb Haylemariyamαπό την Αιθιοπία με χρόνο 2:25:35, ενώ τρίτη ήρθε η συμπατριώτισσά της Sintayehu Lewetegn με χρόνο 2:26:33.