Με επιτυχία διεξήχθη το 1ο Βelvedere Summer Run

Runbeat Team   22:30 20-08-2023

Περισσότεροι από 200 δρομείς πήραν μέρος στους αγώνες 6 και 2 χιλιομέτρων στο 1ο Βelvedere Summer Run, το οποίο πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου 19/8 στη Χερσόνησο Ηρακλείου και το οποίο διοργάνωσαν ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης Ίκαρος με το ξενοδοχείο Μπελβεντέρε. Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στην μνήμη του Νικολάου Σκουλλή και του δασκάλου των αποστάσεων στην Ελλάδα Τάκη Σκουλή (απλή συνωνυμία).

Συνδιοργανώτρια ήταν η κοινωφελής επιχείρηση του Δήμου Χερσονήσου, ενώ διεξήχθη υπό την αιγίδα της ΕΟΣΛΜΑ-Υ ( Ελληνικής Ομοσπονδίας Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού –Υπεραποστάσεων).

Πρώτος νικητής της διοργάνωσης στα 6 χιλιόμετρα ήταν ο Δημήτριος Αρδάλης με 19:54 και ακολούθησε ο Νίκος Βλάχος με 21:25 και ο Ronnempurger Marios ήταν τρίτος με 21:34.

Νικήτρια ήταν η Ειρήνη Φουρναράκη με 27:10. Τη 2η θέση κατέκτησε η Roth Hethelightonμε 29:31 και τρίτη ήταν η Μαρία Καλαντζή με 29:46.

Στα 2 χιλιόμετρα τη νίκη πανηγύρισε ο Filiol Krasowski με 12:19, δεύτερος ήταν ο Ignacy Pank με 12:20 και τρίτος ο Adrian Lauutowcll με 12:44. Από τις γυναίκες το νήμα έκοψε η Αθηνά Σούφη με 15:17, δεύτερη ήταν η Αριάδνη Πάγκαλου με 15:58 και τρίτη η Ntai Oruba με 16:33.

Τα δύο αγωνίσματα είχαν κοινή εκκίνηση από τον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου του ξενοδοχείου και τερματισμό στο ίδιο σημείο.

Τα έσοδα του αγώνα θα δοθούν σε κοινωφελές ίδρυμα.