Μεγάλος ανταγωνισμός και πρωτιά του Ανδρούτσου στον Hercules Mountain Marathon

Runbeat Team   9:37 28-09-2021

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή 26/9 ο 15ος Ορεινός Μαραθώνιος Οίτης “Ηρακλής”. Οι καλές καιρικές συνθήκες βοήθησαν τους δρομείς να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες του αγώνα, ενώ υπήρξε μεγάλος ανταγωνισμός κατά τη διάρκεια της διαδρομής.

Νικητής στον Μαραθώνιο αναδείχτηκε ο Θωμάς Ανδρούτσος (Mountain Trainning Solution), με χρόνο 5:08:41, ενώ ακολούθησε ο Ανδρέας Τσιάρας (Baliotis Nature Trail) με 5:11:00 και τρίτος τερμάτισε ο Άριστείδης Γκιζλής με 5:11:26.

Την πρώτη θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Μαρία Ξανθή με χρόνο 5:55:29 και ακολούθησαν η Μάρθα Ξηροφώτου με 7:00:30 και η Αλεξάνδρα Παναγιώτου με 7:01:23.

Παράλληλα πραγματοποιήθηκε και αγώνας 16,2χλμ, όπου πρώτος έκοψε το νήμα ο Γιώργος Λουφέκης με χρόνο 1:41:22. Στη δεύτερη θέση και με διαφορά ενός λεπτού, τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Πανταζής (1:42:22)και τρίτος ήταν ο Νικόλαος Ελράντυ με 1:45:48. Νικήτρια αναδείχτηκε η Αναστασία Τζαρού με 2:05:47, ενώ ακολούθησε με 2:06:09 η Μαρία Λουφέκη και τρίτη ήταν η Παναγιώτα Δημακάκου με 2:09:58.

Τέλος πραγματοποιήθηκε αγώνας 6,7χλμ και 410μ υψομετρικής, όπου νικητές στους άνδρες αναδείχτηκαν οι Χρήστος Κυριαζάκος (0:40:29), ο Δημήτρης Ρήγας (0:47:32) και Ηλίας Τσιώτας (0:51:22). Νικήτριες ήταν οι Χρυσούλα Βλησαρούλη (0:52:38), Αναστασία Παπά (0:58:07) και Αριστέα Λάγκαρη (1:00:20).