Μόναχο 2022: Πρωταθλητής Ευρώπης στον Μαραθώνιο με ανατροπή στα τελευταία μέτρα ο Ringer!

Runbeat Team   14:51 15-08-2022

*Αποστολή Runbeat στο Μόναχο

Με ένα εντυπωσιακό σπριντ στα τελευταία μέτρα του αγώνα, ο Γερμανός Richard Ringer κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον μαραθώνιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου του Μονάχου. Ο Γερμανός ήταν εξαιρετικός, κράτησε τις δυνάμεις του και έκανε το σπριντ στα τελευταία μέτρα για να νικήσει τον Teferi που βρισκόταν μπροστά, για να τερματίσει σε 2:10:21 και να στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης στην πατρίδα του.

Ο Maru Teferi από την Αιθιοπία που αγωνίζεται με τα χρώματα του Ισραήλ τελικά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 2:10:23, μένοντας πίσω από τον Γερμανό για δύο δευτερόλεπτα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο συμπατριώτης του που επίσης αγωνίζεται με τα χρώματα του Ισραήλ, Gashau Ayale με 2:10:29, χρόνο που δείχνει το πόσο κοντά ήταν οι τρεις πρώτοι δρομείς.

Στην τέταρτη θέση του μαραθωνίου στο Μόναχο τερμάτισε ο Amanal Petros που δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο στην πατρίδα του, τερματίζοντας σε 2:10:39. Πέμπτος ήταν ο Γάλλος Nicolas Navarro με 2:10:41, ενώ από εκεί και πέρα τερμάτισαν στην πρώτη δεκάδα οι Ayad Lamdassem (Ισπανία) με 2:10:52, Yimer Getahun (Ισραήλ) με 2:10:56, o προηγούμενος πρωταθλητής Ευρώπης Koen Naert με 2:11:28, ο Amare Girmaw από το Ισραήλ με 2:11:32 και ο Michael Gras από τη Γαλλία με χρόνο 2:12:39.

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Koen Naert δεν τα παράτησε εύκολα, προσπαθώντας να υπερασπιστεί τον τίτλο του από το 2018 στο Βερολίνο, μένοντας κοντά στις πρώτες θέσεις μέχρι και το τελευταίο κομμάτι του αγώνα.