Μόναχο 2022: «Σφαίρα» ο Warholm, ιστορικό νταμπλ της Bol, φοβερή Kambundji (vid)

Runbeat Team   8:16 20-08-2022

*Αποστολή Runbeat στο Μόναχο

Ο άνεμος δυσκόλεψε τις προσπάθειες των αθλητών και αθλητριών κατά τη χθεσινή 5η ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Μονάχου παρόλα αυτά υπήρξαν εξαιρετικές επιδόσεις.

Τα βλέμματα ήταν στραμμένα στις κούρσες των 400μ. εμπ. τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες.

Στους άνδρες γιατί υπήρξε αμφισβήτηση στο κατά πόσο ο Karsten Warholm ήταν έτοιμος μετά τον τραυματισμό του. Ο Νορβηγός φρόντισε να δώσει την απάντησή του κατά τη διάρκεια του αγώνα τερματίζοντας με μεγάλη διαφορά πρώτος σημειώνοντας παράλληλα ρεκόρ αγώνων 47.12. Η πολύαναμενόμενη κόντρα με τον Wilfried Happio έμεινε στα χαρτιά καθώς ο Γάλλος έμεινε πολύ πίσω τερματίζοντας σε 48.56. Η μάχη έγινε για το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο τελικά κατέκτησε ο Τούρκος Yasmani Copello με 48.78.

Στα 400μ. εμπ. γυναικών υπήρχε ξεκάθαρο φαβορί και δεν ήταν άλλο από την 22χρονη Femke Bol, η οποία ξεσήκωσε για μία ακόμη φορά τον κόσμο στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου με την εκπληκτική της κατάσταση. Η φοβερή Ολλανδή αθλήτρια τερμάτισε άνετα πρώτη με 52.67 και έγραψε ιστορία καθώς γίνεται η πρώτη αθλήτρια που κατακτά χρυσό μετάλλιο τόσο στα 400μ. (49.44 πριν λίγες ημέρες) όσο και στα 400μ. εμπ. σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Παράλληλα βελτίωσε το ρεκόρ διοργάνωσης στα εμπόδια. Αρκετά πίσω της τερμάτισε η Victoriya Tkachuk  (Ουκρανία) με 54.30 και τρίτη ήταν η επίσης Ουκρανή, Anna Ryzhkova με 54.86.

Η Mujinga Kambundji έκανε την έκπληξη στα 200μ. γυναικών νικώντας την Dina Asher-Smith τερματίζοντας σε 22.32 (0,4). Η νικήτρια στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις έμεινε δεύτερη με 22.43. Η Ida Karstoft (Νορβηγία) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 22.72, το πρώτο της σε διεθνή διοργάνωση.

Το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση σε ατομικό επίπεδο κατέκτησε ο Sharnel Hughes (Μ. Βρετανία) στα 200 μέτρα. Ο 27χρονος τερμάτισε την απόσταση σε 20.07 (-0,3) και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ. Στο βάθρο ανέβηκε και ένας άλλος Βρετανός ο Nethanel Mitchell-Blake με 20.17. Τρίτος ήταν ο Ιταλός Filippo Tortu με 20.27.

Κάνοντας μια φοβερή αντεπίθεση στα 400 μ. η Laura Muir “καθάρισε” τη νίκη στον τελικό των 1.500 μ. και υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε πριν από τέσσερα χρόνια στο Βερολίνο συνεχίζοντας παράλληλα το ξέφρενο σερί κατάκτησης μεταλλίων. Η τρίτη πριν λίγες εβδομάδες στο παγκόσμιο του Όρεγκον διένυσε την απόσταση σε 4.01.08 και άφησε στη δεύτερη θέση τη Ciara Mageean (Ιρλανδία) με 4.02.56 και στην τρίτη την Sofia Ennaousi (Πολωνία) με 4.03.59.

Δεκαέξι χρόνια από το χρυσό μετάλλιο του πατέρα του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ο Mykolas Alekna (Λιθουανία) στα 19 του χρόνια κατάφερε να κάνει την μεγάλη υπέρβαση. Ο νεαρός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στη δισκοβολία με βολή στα 69.78μ., επίδοση που αποτελεί ρεκόρ διοργάνωσης. Ο νεαρός πέτυχε την μεγάλη του βολή στην πέμπτη προσπάθεια, στην ίδια όπου ο Kristjan Ceh (Σλοβενία) σημείωσε 68,28 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Lawrence Okoye με 67,14 μ. Πολύ σπουδαία διάκριση σημείωσε ο Κύπριος Απόστολος Παρέλης, που ήταν όγδοος με 63.32 μέτρα.

Καταπληκτική ήταν η Maryna Bekh-Romanchuk στο τριπλούν καθώς με άλμα στα 15.02μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο παρότι ο αέρας δυσκόλεψε την προσπάθεια όλων των αθλητριών. Δεύτερη ήταν η Kristina Makela με 14.64μ. και τρίτη η Hanna Minenko με 14.45μ.