Μονοπάτι Παρνασσού 2023: Μεγάλες μάχες στα ορεινά μονοπάτια της Αμφίκλειας

Runbeat Team   12:03 01-05-2023

Η Αμφίκλεια αποτέλεσε σημείο αναφοράς για τους φίλους του ορεινού τρεξίματος το περασμένο σαββατοκύριακο καθώς φιλοξένησε το Μονοπάτι Παρνασσού 2023.

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκαν οι παιδικοί αγώνες και ο Αμφίκλεια City Trail, ενώ το πρόγραμμα της Κυριακής περιλάμβανε τρεις αγώνες για όλα τα επίπεδα.

Ο Ανδρέας Μανέτας ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα των 24,2χλμ φτάνοντας στον τερματισμό σε 2:18:09. Πενήντα δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε και ο Γεράσιμος Μητρόπουλος με χρόνο 2:18:59 και την 3η θέση κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Τσουκανάς με 2:26:00.

Νικήτρια ήταν η Λεμονιά Παναγιώτου με χρόνο 2:47:45, δεύτερη ήταν η Παναγιώτα Δημακάκου με 2:57:03 και τρίτη ήταν η Σοφία Γιαννίρη με 3:11:56.

Στα 10,9 χιλιόμετρα έγινε μεγάλη μάχη για την πρωτιά. Τελικός νικητής ήταν ο Βασίλης Μαυριανός με χρόνο 1:08:40, ενώ επτά δευτερόλεπτα ακολούθησε ο Κωνσταντίνος Ζήνδρος με 1:08:47. Την 3η θέση κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Παπαχαραλάμπους με 1:09:34.

Η Βασιλική Τζίμα ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 1:25:50, δεύτερη ήταν η Ελισάβετ Παπαδήμα με 1:31:54 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Θεοδώρα Κουρέστη με 1:36:27.

Το νήμα στα 6χλμ έκοψε ο Παντελής Αφρουδάκης με 35:27. Από κοντά ακολούθησε ο Θανάσης Χάδος με 35:43. Τρίτος ήταν ο Χρήστος Παπαδήμας με 36:27.

Νικήτρια ήταν η Έλενα Τάσσου με 53:19, δεύτερη ήταν η Αικατερίνη Αργύρη με 55:06 και την 3η θέση κατέκτησε η Έλενα Μπουζάλα με 56:06.

Η αυλαία άνοιξε το Σάββατο με τον Αμφίκλεια City Trail απόστασης 4χλμ, όπου τη νίκη πανηγύρισε ο Πέτρος Γιώργος Γιαννάκης με χρόνο 19:15. Δεύτερος ήταν ο Διονύσης Οικονόμου με 20:21 και τρίτος ο Βασίλης Αδάμος με 21:04.

Η Γαβριέλα Βακάριου ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 26:31, δεύτερη ήταν η Φανή Σοφία Αράπογλου με 32:28 και στην 3η θέση τερμάτισε η Ελένη Στιβακτή με 32:43.

Την ίδια μέρα πραγματοποιήθηκαν και μικρότεροι αγώνες για παιδιά.