Νέο ρεκόρ κούρσας στον Ημιμαραθώνιο Βαρκελώνης από τον Teklu με 59:06! (Vid)

Runbeat Team   13:23 03-04-2022

Ο Haftu Teklu ήταν ο δρομέας που συγκέντρωσε όλα τα βλέμματα στον τερματισμό του Ημιμαραθωνίου της Βαρκελώνης, παίρνοντας τη νίκη με χρόνο 59:06, που αποτελεί καλύτερος από το -πρώην πλέον- ρεκόρ κούρσας που ήταν 59:39.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ghala Regasa με χρόνο 59:10, τρίτος ο Elvis Cheboi με 59:15, τέταρτος ο Antenayehu Dagnachew με 59:17 και πέμπτος ο Kindie Derseh με 59:18. Το εντυπωσιακό είναι ότι και οι πέντε πρώτοι δρομείς έτρεξαν στον αγώνα της Βαρκελώνης σε καλύτερο χρόνο από το προηγούμενο ρεκόρ κούρσας.

Νέο ρεκόρ κούρσας στον Ημιμαραθώνιο Βαρκελώνης από τον Teklu με 59:06! (Vid) runbeat.gr

Στις γυναίκες την πρώτη θέση πήρε η Margaret Kipkemboi με 1:05.26 με σχετική ευκολία σε σχέση με την δεύτερη Gete Alemayehu που τερμάτισε σε 1:06.37. Την τρίτη θέση πήρε η Asnakech Awoke με 1:09.34.