Runbeat Team   18:11 15-05-2023

Με λιγοστές συμμετοχές, αλλά πολύ κέφι πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 14/05 ο 1ος Axios Running Festival-Gold Half Marathon. Πρόκειται για μία νέα διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στην Κεντρικής Μακεδονίας.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της διοργάνωσης περιελάμβανε τον Διεθνή Ημιμαραθώνιο Δρόμο- Axios Gold Half Marathon, τον Δρόμο Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ.-Axios Historic Route που απευθύνεται σε πρωταθλητές-τριες αλλά και σε όλους τους δρομείς υγείας, καθώς και τον Οικογενειακό Δρόμο Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος Ενός Μιλίου (1.609,34 μ.). - Axios Social Family Mile, ο οποίος απευθυνόταν σε δρομείς και βαδιστές κάθε ηλικίας και επιπέδου φυσικής κατάστασης και σε όλη την οικογένεια, αποτελώντας διαδρομή αθλητικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα.

Ξεχωριστή ήταν η παρουσία της Σόνιας Τσεκίνι στον ημιμαραθώνιο, όπου αναδείχτηκε μάλιστα και νικήτρια.

Συνολικά 39 δρομείς μπήκαν σε θέση εκκίνησης στον ημιμαραθώνιο που  πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στα Κουφάλια Θεσσαλονίκης. Ο Μανόλης Μάριος Χατζηνικολάου θα μείνει στην ιστορία ως ο πρώτος νικητής του αγώνα με χρόνο 1:24:11. Δεύτερος ήταν ο Πέτρος Μηνάς με 1:25:56 και τρίτος ο Δημήτρης Τζιοβάρας με 1:26:15.

Νικητές Χατζηνικολάου και Τσεκίνι στον 1ο Axios Running Festival-Gold Half Marathon runbeat.gr

Νικήτρια ήταν η Σόνια Τσεκίνι, η οποία τερμάτισε σε 1:34:01, η οποία ήταν παράλληλα 7η στη γενική. Στο βάθρο ανέβηκαν και οι Όλγα Ουμάνσκα με 1:49:29 και η Νάντια Φεντσέκοβα με 1:49:57.

Τα αποτελέσματα του ημιμαραθωνίου

Ο Κωνταντίνος Καρατζάς ήταν νικητής στα 5 χιλιόμετρα με χρόνο 18:05, δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Αρδάλης με 18:18 και τρίτος ο Ιωάννης Κρέκας με 19:10. Η Βίκυ Καραγεωργάκη ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 22:54, δεύτερη ήταν η Δέσποινα Μπλούκου με 25:06 και τρίτη η Μαρία Σκερλέτη με 31:14.