Ο Μίλτος Τεντόγλου αναδείχτηκε κορυφαίος αθλητής στην Ευρώπη για το μήνα Μάρτιο

Runbeat Team   20:52 08-04-2022

Ήταν κυρίαρχος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο μήκος κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 8.55μ. Είχε προηγηθεί το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και πολλές άλλες διακρίσεις, οι οποίες φαίνεται ότι εκτιμήθηκαν από όσους ψήφισαν για τον κορυφαίο αθλητή για τον μήνα Μάρτιο στην ψηφοφορία της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας.

Η ψηφοφορία ολοκληρώθηκε σήμερα το μεσημέρι και η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία ανακοίνωσε τα αποτελέσματα που θέλουν τον Έλληνα πρωταθλητή να αναδεικνύεται ο κορυφαίος αθλητής για τον μήνα Μάρτιο 2022.

Υποψήφιοι για ήταν ακόμη οι παγκόσμιοι πρωταθλητές Ντουπλαντις, Τζέικομπς και Γκαρσία.

Από τις γυναίκες τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας για τον μήνα Μάρτιο κατέκτησε η Γιαρόσλαβα Μαχούτσικ.