Πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε η Μαρία Σάκκαρη

Runbeat Team   11:18 27-07-2021

Δεν κατάφερε να προκριθεί στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά τένις η Μαρία Σάκκαρη καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ από την Ουκρανή Ελίνα Σβιοτολίνα στο «Ariake tennis Park» του Τόκιο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πάλεψε για να κάνει το όνειρό της πραγματικότητα, όμως μετά το δεύτερο σετ φάνηκε να μην έχει το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν. Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε πολύ καλά και με μπρέικ κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 7-5. Στο 2ο σετ, ωστόσο, έκανε εύκολα το λάθος και επέτρεψε στην αντίπαλό της να φτάσει σχετικά εύκολα στο 6-3 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τελευταίο σετ η Σβιτολίνα πήρε προβάδισμα και προηγήθηκε με 2-0 κάτι που έκοψε τα φτερά της Σάκκαρη παρότι η τελευταία πάλεψε για να αντρέψει τα δεδομένα. Τελικά το 6-4 έδωσε τη νίκη στην Ουκρανή Νο 6 της Παγκόσμιας κατάταξης.