Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νεφροπαθών και Μεταμοσχευμένων: Κατέκτησε 22 μετάλλια η Ελλάδα

Runbeat Team   12:59 02-09-2022

Αναφέραμε πριν λίγες ημέρες τις μεγάλες επιτυχίες της Ειρήνης Μιχαηλίδη και της Μαρίας Ζαχαριάδου (δες ΕΔΩ) στους 11ους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Νεφροπαθών και Μεταμοσχευμένων (European Transplant and Dialysis Championship) που διεξήχθησαν στην Οξφόρδη της Μ. Βρετανίας από 21 έως 28 Αυγούστου 2022.

Η Ελλάδα, ωστόσο, είχε και άλλους εκπροσώπους, οι οποίοι επίσης είχαν εξαιρετική παρουσία.

Ήταν η πρώτη φορά στη μετά covid εποχή που η Αθλητική Oμοσπονδία Νεφροπαθών και Μεταμοσχευμένων (Α.Ο.Ν.Μ.) αποφάσισε η Εθνική ομάδα να συμμετάσχει στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες. Στην αποστολή συμμετείχαν 21 αθλητές και αθλήτριες.

Οι επιτυχίες διαδέχονταν η μία την άλλη με αποτέλεσμα η Ελλάδα να κατακτήσει 22 μετάλλια και να καταλάβει την 5η θέση στη γενική κατάταξη των μεταλλίων κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά.

Στο σύνολο οι χώρες που έλαβαν μέρος ήταν 25 και οι περισσότερες από αυτές είχαν πολλαπλάσιους συμμετέχοντες.

Ο απολογισμός ήταν 10 χρυσά, 5 ασημένια και 7 χάλκινα μετάλλια και τα κατέκτησαν οι εξής: