Περισσότεροι από 100 δρομείς έτρεξαν στα ίχνη των αρχαίων Μυκηναίων

Runbeat Team   16:39 15-06-2022

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος ο 14ος Αρχαίος Μυκηναϊκός Δρόμος από το Ν.Π.Δ.Δ Κοινωνική Μέριμνα και Αθλητισμός του Δήμου Άργους – Μυκηνών, την Περιφερειακή Ενότητα Αργολίδας, τους Μαραθωνοδρόμους Δρομείς Αργολίδας, το Μέλος της Ε.Ο.Σ.Λ.Μ.Α-Υ, το σύλλογο «οι φίλοι των Μυκηνών και του Μυκηναϊκού Πολιτισμού» και την Τοπική Κοινότητα Προσύμνης.

Περισσότεροι από 100 δρομείς όλων των ηλικιών συμμετείχαν την περασμένη Κυριακή 12/6 στον αγώνα απόστασης 7 χιλιομέτρων σε μία διαδρομή που ακολουθεί τα ίχνη ενός αρχαίου Μυκηναϊκού δρόμου που συνέδεε την ακρόπολη των Μυκηνών με το λεκανοπέδιο της Προσύμνης.

Σημείο εκκίνησης ήταν ο «Αρχαιολογικός χώρος Μυκηνών» και τερματισμός το μαγευτικό εξωκλήσι της Παναγίας Προσύμνης του Δήμου Άργους Μυκηνών.

Νικητής αναδείχτηκε ο Ιωάννης Κανελλόπουλος με χρόνο 31:37, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Παύλος Τζαναβάρας με 32:14 και στην 3η ο Αμπντάλα Τάννους με 32:34.

Η Πέτροβα Τσβετελίνα ήταν η νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 41:15, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν η Νάντια Νταούτοβα με 45:40 και η Βασιλική Μενάγια με 46:46.

Υπήρξαν και αρκετοί περιπατητές που ακολούθησαν τον αρχαίο δρόμο μήκους 7 χλμ.