Πήρε το βάπτισμα του πυρός το Velies Frog Trail Run

Runbeat Team   9:28 28-03-2024

Τον δικό τους αγώνα trail απέκτησαν φέτος οι Βελιές Λακωνίας καθώς διοργανώθηκε για πρώτη φορά την περασμένη Κυριακή 24/3 το Velies Frog Trail Run, απόστασης 7 χιλιομέτρων.

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε το Evolution Training Club και σε πρώτη φάση διεξήχθη με επιτυχία καθώς στόχος ήταν η ιχνηλάτηση των πεζοπορικών διαδρομών του χωριού και της ευρύτερης περιοχής και η εξερεύνηση και χάραξη νέων πεζοπορικών διαδρομών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, συμμετείχαν 41 δρομείς.

Νικητής σε αυτή την πρώτη διοργάνωση ήταν ο Ervin Celibashi που τερμάτισε σε 31:08, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Παναγιώτης Κουσαθανάς με 36:46 και την τρίτη ο Νίκος Κουβουτσάκης με 37:38. Νικήτρια ήταν η Σταυρούλα Κουσαθανά με χρόνο 43:40, δεύτερη η Καλλιόπη Κουσαθανά με 45:21 και τρίτη η Παναγιώτα Λεκάκη με 55:05.