Πολύ δυνατό τεστ αποτέλεσε ο 3ος Ημιμαραθώνιος Σερρών ενόψει του ΑΜΑ

Runbeat Team   12:14 03-10-2023

Την ευκαιρία να τεστάρουν τις δυνάμεις τους ενόψει του Μαραθωνίου της Αθήνας είχαν οι δεκάδες δρομείς που πήραν μέρος στον Ημιμαραθώνιο Σερρών που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 1/10.

Ο αγώνας κινήθηκε σε μία απαιτητική διαδρομή με πολλές ανηφόρες αποτελώντας ένα καλό τεστ για τους μετέχοντες με δεδομένο ότι και στον ΑΜΑ υπάρχουν ανάλογες κλίσεις στη διαδρομή.

Το νήμα στον ημιμαραθώνιο έκοψε ο Θανάσης Σανέτσης που τερμάτισε σε 1:17:26, ενώ ακολούθησε ο Γιώργος Ιατρουδέλλης με 1:19:05 και τρίτος ήταν ο Πέτρος Μηνάς με 1:22:37. Νικήτρια ήταν η Μοσχούλα Μανούσου που τερμάτισε σε 1:31:30. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Φωτεινή Δάπκα με χρόνο 1:35:47 και την Τρίτη η Milena Kaptebilova με χρόνο 1:43:45.

Στον αγώνα for fun απόστασης 5 χιλιομέτρων, οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 300 με τον Δημήτρη Αυγήτα και τον Βασίλη Μουρελάτο να φτάνουν μαζί στον τερματισμό με το χρονόμετρο να γράφει 16:22.400 και 16:22.557 αντίστοιχα. Τρίτος ήταν ο Μαρίνης Μόσχος με χρόνο 16:26, ενώ την τέταρτη θέση κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Ζαΐμης (16:46) και ακολούθησε στην πέμπτη θέση η νικήτρια του αγώνα Ελένη Κουκνάκου με χρόνο 17:31. Τη δεύτερη θέση στις γυναίκες την κατέκτησε η Λένα Ασλαμίδου με χρόνο 21:12 και την τρίτη η Καριοφυλλία Δαλγκίτση με 21:23.