Πρωταθλητής Ελλάδος με 29:20 στα 10.000 μέτρα ο Αναγνώστου, ακολούθησαν Γκούρλιας και Κ. Σταμούλης

Runbeat Team   20:45 07-05-2022

Το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα των 10.000 μέτρων που έγινε στην… έδρα του, κατέκτησε με ένα εντυπωσιακό ατομικό ρεκόρ ο Μάριος Αναγνώστου. Έχοντας πάρει από ένα σημείο του αγώνα τα ηνία του αγώνα, ο Αναγνώστου τερμάτισε σε 29:20, βελτιώνοντας κατά 16 δευτερόλεπτα το ατομικό του ρεκόρ στην απόσταση που ήταν 29:36, από το 2019 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στη Σουηδία.

Ο Μάρκος Γκούρλιας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 29:58, με τον Κωνσταντίνο Σταμούλη να είναι τρίτος με 30:05. Ο Δημήτρης Τσάκαλος πήρε την τέταρτη θέση με χρόνο 30:20 και ο Νίκος Σταμούλης ήταν πέμπτος, κατακτώντας παράλληλα και το πρωτάθλημα στην ηλικιακή κατηγορία Κ23 με 30:59. Έκτος ήταν ο Δήμος Μαγγίνας με 31:12.

Ο Θανάσης Λιγώνης τερμάτισε στην 7η θέση της γενικής κατάταξης παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία Κ23, ενώ στην ίδια κατηγορία, το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Παναγιώτης – Ορφέας Γιαννάτης με 31:28 και την 8η θέση στη γενική κατάταξη.

Δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα εδώ.