Πρωτιά για Allie McLaughlin και Patrick Kipngeno στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ορεινού τρεξίματος

Runbeat Team   11:09 05-11-2022

Η Αμερικανίδα Allie McLaughlin και ο Κενυάτης Patrick Kipngeno ήταν νικητές την πρώτη ημέρα του πρώτου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Mountain and Trail Running που διεξάγεται στο Τσιάνγκ Μάι της Ταϊλάνδης.

Οι τρεις ημέρες των αγώνων ξεκίνησαν με τον κλασικό αγώνα βουνού ανηφόρας, ο οποίος ήταν απόστασης 8,5 χιλιόμετρων σε μια σκληρή διαδρομή με υψόμετρο 1344 μέτρων.

Η McLaughlin, η παγκόσμια πρωταθλήτρια μεγάλων αποστάσεων του 2014, ήταν και πάλι νικήτρια τερματίζοντας σε 55:15. Η σπουδαία Αυστριακή αθλήτρια, Andrea Mayr κατέκτησε το 10ο παγκόσμιο μετάλλιό της τερματίζοντας 2η με χρόνο 55:41, ενώ η πέντε φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης της Ελβετίας, Maude Mathys, κέρδισε το χάλκινο με χρόνο 56:00.

Οι τρεις τους θα ξανασυναντηθούν αύριο Κυριακή 6/11 στον κλασικό αγώνα ανηφόρασ-κατηφόρας.

Η ασημένια πρωταθλήτρια Ευρώπης, η Ρουμάνα Monica Madalena Florea ήταν τέταρτη με χρόνο 57:44, ενώ πίσω της τερμάτισε η Ισπανίδα Onditz Iturbe Arginzoniz με 57:56.

Σε ομαδικό επίπεδο, οι ΗΠΑ κατέκτησαν τον τίτλο, ενώ ακολούθησε η Μεγάλη Βρετανία και τρίτη ήταν η Βόρειο Ιρλανδία.

Ασταμάτητος ο Patrick Kipngeno

Έχοντες ήδη έξι νίκες Gold Label φέτος, ο Patrick Kipngeno μπήκε ως φαβορί στον αγώνα των 8,5χλμ και το επιβεβαίωσε περνώντας πρώτος τη γραμμή του τερματισμού με το χρονόμετρο να γράφει 46:51.

Μάλιστα ο Kipngeno έγινε ο πρώτος Κενυάτης που κέρδισε παγκόσμιο τίτλο σε ορεινούς αγώνες, ενώ η επιτυχία για την Κένυα ήταν διπλή καθώς στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο  Philemon Kiriago με χρόνο 48:24.

Ο Ισπανός Alex Garcia Carrillo κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 49:03, ενώ ο Ελβετός Joey Hadorn τερμάτισε μόλις έξι δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Ιρλανδός Zak Hanna ακολούθησε μετά από 23 δευτερόλεπτα τερματίζοντας πέμπτος, μία θέση μπροστά από τον περυσινό πρωταθλητή Joseph Gray.

Ο Cesare Maestri τερμάτισε έβδομος οδηγώντας την Ιταλία στον τίτλο σε ομαδικό επίπεδο, ενώ δεύτερη ήταν η Ελβετία και τρίτη η Ισπανία.

Η δράση στο Τσανγκ Μάι συνεχίζεται σήμερα Σάββατο (5/11) με τους αγώνες 80 και 40 χιλιομέτρων.

Τα κορυφαία αποτελέσματα στον αγώνα 8.5χλμ (1344μ. υψομετρική)