Πρωτιά για την Mawia και τον Kibet στο Cross Country Bydgoszcz

Runbeat Team   11:45 24-10-2022

Διπλή πρωτιά πανηγύρισε η Κένυα στο Cross Country Bydgoszcz na Start που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 23/10 στο πάρκο Myslecinek καθώς στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Lucy Mawia και τους άνδρες ο έφηβος Levy Kibet.

Η Mawia, η οποία τερμάτισε δεύτερη στη γενική στο περσινό World Cross Country Tour, ήταν χαλαρή στους δύο πρώτους γύρους και άφησε το καλύτερο για το φινάλε ξεφεύγοντας 10 δευτερόλεπτα από τις υπόλοιπες αθλήτριες.

Της κούρσας ηγήθηκαν δέκα αθλήτριες στο ξεκίνημα καλύπτοντας τα 2 χιλιόμετρα σε 7:12. Στη συνέχεια, ο ρυθμός άρχισε να αυξάνεται και στα μισά του δρόμου, μόλις πέντε γυναίκες παρέμειναν στη μάχη της πρωτιάς: η Mawia, οι επίσης Κενυάτισσες Maureen Cherotich και Lilian Jepkemboi, η Tsiyon Abebe από την Αιθιοπία και η Viktoria Kaliuzhna από την Ουκρανία. Μέχρι το τέλος του δεύτερου γύρου, ωστόσο, η Mawia είχε μόνο την Abebe και την Cherotich για παρέα.

Ο Mawia συνέχισε να ανεβάσει ρυθμό φτάνοντας στη γραμμή του τερματισμού των 6 χιλιομέτρων σε 20:11, 10 δευτερόλεπτα μπροστά από την ασημένια παγκόσμια πρωταθλήτρια U20 στα 3000μ., Abebe. Η Cherotich τερμάτισε άνετα τρίτη σε 20:27.

Η κούρσα των ανδρών περιορίστηκε ομοίως σε τρεις κύριους διεκδικητές, οι οποίο ωστόσο ξεχώρισαν από πολύ νωρίς στον αγώνα.

Ο Kibet έτρεξε παρέα με τον Birhanu Balew από το Μπαχρέιν και τον Joel Ayeko από την Ουγκάντα ​​για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, καλύπτοντας τον πρώτο γύρο των 2 χιλιομέτρων σε 5:59 και στα μισά της διαδρομής χρονομετρήθηκε 11:53. Ο ρυθμός ανέβηκε ξανά στον επόμενο γύρο, ο οποίος καλύφθηκε σε 5:46.

Ο χάλκινος παγκόσμιος πρωταθλητής U20 στα 5χλμ το 2021 αποδείχτηκε ταχύτερος όλων στο φινάλε παίρνοντας τη νίκη με χρόνο 23:18. Ο Balew ήταν δεύτερος τερματίζοντας σε 23:25, εννέα δευτερόλεπτα μπροστά από τον Ayeko.