Πρωτιές για Πλακέτα και Γιαζιτζίδου στον 10ο Ημιμαραθώνιο Πάικου

Runbeat Team   15:30 14-11-2022

Το Κιλκίς ήταν η μόνη περιοχή στην Ελλάδα που φιλοξένησε κάποιο δρομικό γεγονός το σαββατοκύριακο που μας πέρασε καθώς ο 39ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας είχε… παραλύσει κάθε άλλη δραστηριότητα.

Ο 10ος Ημιμαραθώνιος Πάικου και ο αγώνας Καστανόδασος Πάικου πραγματοποιήθηκαν το πρωί της Κυριακής 13/11 με αρκετές συμμετοχές από δρομείς της περιοχής. Αρχικά οι αγώνες είχαν προγραμματιστεί για την προηγούμενη Κυριακή 6/11, όμως λόγω της κακοκαιρίας μετατέθηκαν για χθες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Κοσμάς Πλακέτας ήταν ο νικητής στον αγώνα των 20χλμ τερματίζοντας σε 1:48:41 και ακολούθησε ο Χρήστος Παρμάκης με 1:56:16 και ο Κωνσταντίνος Ζηντηρίδης με 1:59:53.

Νικήτρια ήταν η Χριστίνα Γιαζιτζίδου που τερμάτισε σε 2:11:43. Τη 2η θέση κατέλαβε η Μαρία Αποστόλου με 2:38:37 και την 3η η Δαμασκηνή Χείλη με 2:46:38.

Στα 5χλμ στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Epon Nase με χρόνο 19:51, δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Αρδαλής με 19:59 και τρίτος ο Γιώργος Τσουκαλίδης με 22:10.

Η Αλεξάνδρα Σγουρίδου πανηγύρισε την πρωτιά στις γυναίκες με χρόνο 30:52, δεύτερη ήταν η Θεοπούλα Παπαπαναγιώτου με 30:41 και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Πέπη Παστογιάννη με 30:52.