Ρεκόρ διαδρομής και απόλυτο νικών για τον Philimon Kiptoo Kipchumba στην Σαγκάη

Runbeat Team   9:29 28-11-2023

Για τους διοργανωτές του Μαραθωνίου της Σαγκάης ήταν ξεκάθαρος ο στόχος που είχε τεθεί πριν την εκκίνηση του αγώνα: Το ρεκόρ διαδρομής…

Ο στόχος επετεύχθη, λοιπόν καθώς ο Philimon Kiptoo Kipchumba έκανε το χατίρι των διοργανωτών νικώντας με νέο ρεκόρ διαδρομής 2:05:35.

Ο 25χρονος Κενυάτης κατέβασε σχεδόν δύο λεπτά το ατομικό του ρεκόρ (02:07:28) και ακόμα περισσότερο το ρεκόρ διαδρομής που ήταν 2:07:14 και ανήκε στον συμπατριώτη του Paul Lonyangata, το οποίο σημείωσε πριν οκτώ χρόνια.

Αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη του Kipchumba σε μαραθώνιο σε αντίστοιχες διοργανώσεις καθώς τερμάτισε πρώτος επίσης στο Χονγκ Κονγκ τον Φεβρουάριο και στο Ξιαμέν τον Απρίλιο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα γκρουπ 15 δρομέων να ηγείται, όμως μετά το 30ό χιλιόμετρο το γκρουπ αυτό μειώθηκε σε τέσσερις αθλητές καθώς εκτός από το νικητή μπροστά βρίσκονταν και  οι  Solomon Kirwa Yego (Κένυα) και Kenneth Keter (Κένυα), καθώς και Alphonce Simbu (Τανζανία). Μετά το 38ο χιλιόμετρο ο Keter έμεινε πίσω κι έτσι βρέθηκε μία τριάδα αθλητών να διεκδικούν τη νίκη. Ο Simbu ανέβασε ρυθμό για να ξεφύγει μετά το 40ό χιλιομετρο, όμως οι Yego και Kipchumba κατάφεραν να συμβαδίσουν.

Ο Kipchumba ξεκίνησε την… επίθεσή του περίπου 500 μέτρα πριν τον τερματισμό καταφέρνοντας τελικά να κόψει το νήμα σε 2:05:35. Ο Simbu ακολούθησε μετά από τέσσερα δευτερόλεπτα σημειώνοντας επίσης ατομικό ρεκόρ (2:05:39) και τρίτος ήταν ο  Yego με 2:05:42.

Ο αγώνας των γυναικών ήταν αργός παρότι οι διοργανωτές είχαν φροντίσει να αγωνιστούν κορυφαίες δρομείς. Η Tadu Teshome από την Αιθιοπία οδήγησε μια ομάδα 10 δρομέων μέχρι το 20ό χιλιόμετρο οπότε και ο αριθμός αυτός μειώθηκε στις έξι αθλήτριες.

Η Siranesh Yirga (Αιθιοπία) κατάφερε να ξεφύγει μετά το 35ο χιλιόμετρο και στο 40ό η 23χρονη ήταν ήδη περίπου 200 μέτρα μπροστά από την Κενυάτισσα Selly Chepyego που ήταν η μόνη που μπόρεσε να την ακολουθήσει.

Η Yirga κράτησε το ρυθμό της τερματίζοντας άνετα πρώτη σε 2:21:28. Η 38χρονη Κενυάτισσα Chepyego ήταν δεύτερη με χρόνο 2:21:55, σημειώνοντας μάλιστα τον τέταρτο ταχύτερο χρόνο της καριέρας της. Τέλος, τρίτη ήταν η πρωταθλήτρια του Μπαχρέιν, Eunice Chumba με χρόνο 2:22:20.