Ρεκόρ διαδρομής τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες στον ημιμαραθώνιο της Βαρκελώνης

Runbeat Team   16:11 20-02-2023

Σ’ έναν από τους γρηγορότερους ημιμαραθωνίους γυναικών εξελίχθηκε αυτός που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 19/2 στη Βαρκελώνη.

Η Irine Jepchumba Kimais και η Joyciline Jepkosgei έπεσαν κάτω από τα 65 λεπτά σημειώνοντας δύο από τις ταχύτερες επιδόσεις σε ημιμαραθώνιο γυναικών όλων των εποχών, ενώ ο Charles Kipkurui Langat ήταν νικητής στους άνδρες στον Edreams Mitja Zurich Marato Barcelona.

Και οι δύο νικητές σημείωσαν ρεκόρ διαδρομής, ο Langat κέρδισε τον αγώνα των ανδρών σε 58:53 και η Kimais κέρδισε την Jepkosgei με 1:04:37 έναντι 1:04:46.

Ο αγώνας των γυναικών αναμενόταν συναρπαστικός και πριν το ξεκίνημά του καθώς η πρώην κατόχου του παγκοσμίου ρεκόρ Joyciline Jepkosgei και η κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ των 1500 μέτρων Genzebe Dibaba είχαν ως στόχο το ρεκόρ διαδρομής, το οποίο ανήκε στην Florence Kiplagat με 1:05:09 από το 2015.

Ο ρυθμός, λοιπόν, ήταν γρήγορος από το ξεκίνημα και μόλις ο «λαγός» εγκατέλειψε τα ηνία της κούρσας πήρε η Kimais (είχε ατομικό ρεκόρ μέχρι χθες 1:06:03) και μετά το 15ο χιλιόμετρο έγινε μία μάχη ανάμεσα σε Kimais και Jepkosgei.

Τελικά, ο αδυσώπητος ρυθμός της Kimais της χάρισε την πρωτιά και ένα φοβερό ατομικό ρεκόρ με χρόνο 1:04:37. Η Jepkosgei ήταν δεύτερη σε 1:04:46 που επίσης αποτελεί ατομικό ρεκόρ. Αυτές οι επιδόσεις έφεραν την Kimais και την Jepkosgei στην όγδοη και ένατη θέση αντίστοιχα στην παγκόσμια λίστα όλων των εποχών.

Η Relin και η Chepkurui ακολούθησαν στην 3η και 4η θέση με 1:05:39 και 1:05:46, αντίστοιχα.

Η κούρσα των ανδρών ξεκίνησε πολύ γρήγορα με τους Birhanu Legese, Haftu Teklu και Abdi Nageeye να ηγούνται στα πρώτα πέντε χιλιόμετρα. Απρόσμενα Nageeye και Teklu άρχισαν να χάνουν έδαφος με αποτέλεσμα το ηγετικό γκρουπ να μειωθεί σε πέντε δρομείς. O Langat συνοδευόμενος από τους Κενυάτες συμπατριώτες του Solomon Kirwa Yego και Josphat Boit, αλλά και τους Αιθίοπες Legese και Gebrie Erikhun.

Μόλις ο «λαγός» αποχώρησε από τον αγώνα γύρω στο 12ο χιλιόμετρο, οι αθλητές που ηγούνταν διατήρησαν ένα γρήγορο ρυθμό, τον οποίο δεν άντεξαν οι Boit και Erikhun, οι οποίοι έμειναν πίσω.

Langat και Legese ήταν σταθερά πρώτοι και μόλις μπήκαν στο τελευταίο χιλιόμετρο ο πρώτος ανέβασε την ταχύτητά του  και έφτασε στη νίκη με το εντυπωσιακό 58:53, σημειώνοντας ρεκόρ διαδρομής και βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ, ενώ ο Legese ήταν 2ος σημειώνοντας κι αυτός ατομικό ρεκόρ με 58:59. Ο Yego ολοκλήρωσε το βάθρο τερματίζοντας σε 59:29.