Ρίγα 2023: Κενυάτες και Αιθίοπες θα παλέψουν για την πρωτιά στο μίλι των ανδρών

Runbeat Team   12:03 29-09-2023

Ένας 19χρονος αναμένεται να είναι πρωταγωνιστής στο μίλι των ανδρών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα δρόμου της Ρίγας. Ο Reynold Cheruiyot, παρότι ηλικιακά ανήκει στην κατηγορία U20, απέδειξε το 2023 ότι μπορεί να πρωταγωνιστήσει και σε επίπεδο ανδρών.

Ο νεαρός Κενυάτης ήταν νικητής στα 1500μ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα U20 πέρυσι, ενώ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Cross Country U20 τον Φεβρουάριο. Κέρδισε τον τίτλο της Αφρικής U20 στα 1500 μέτρα δύο μήνες αργότερα, αλλά από τότε έχει επικεντρωθεί στους αγώνες των ανδρών.

Το ρεκόρ του στα 1500μ. είναι 3:30.30, επίδοση που τον φέρνει στην 5η θέση της παγκόσμιας λίστας στην κατηγορία U20, ενώ ήταν όγδοος στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ανδρών με χρόνο 3:30.78. Μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, σημείωσε την καλύτερη επίδοση στα 2000μ. κατηγορίας U20 (4:48.14) και παγκόσμιο ρεκόρ U20 στο μίλι (3:48.06).

Στη Ρίγα πάει έχοντας τον καλύτερο χρόνο της σεζόν στα 1500μ. και έχοντας διανύσει το ταχύτερο μίλι στην πίστα.

Το πεδίο, ωστόσο, είναι ανοικτό καθώς στον αγώνα θα πάρουν μέρος και άλλοι σπουδαίοι δρομείς όπως το δίδυμο της Αιθιοπίας Teddese Lemi και Melkeneh Azize που είναι από τους πιο γρήγορους συμμετέχοντες, με βάση τις επιδόσεις τους στα 1500μ. Ο Lemi ήταν μέρος της μικτής ομάδας σκυταλοδρομίας της Αιθιοπίας που νίκησε στο Πρωτάθλημα Cross Country το 2019 και πέρυσι κατετάγη τέταρτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου και όγδοος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Ο δεκαοκτάχρονος Azize θα αγωνιστεί στο πρώτο του παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών. Αφού πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο U20 στα 1500 μέτρα το 2021, στη συνέχεια στέφθηκε πρωταθλητής στα 3.000μ. το 2022. Στα 1500 μέτρα έχει ατομικό ρεκόρ 3:33,74 από το 2021, όταν ήταν μόλις 16 ετών.

Ο Sam Prakel ταξιδεύει στη Ρίγα μετά την επικύρωση του παγκοσμίου ρεκόρ μιλίου δρόμου (4:01.21) που είναι το πρώτο επικυρωμένο παγκόσμιο ρεκόρ σε αυτή την απόσταση. Ο Αμερικανός πρωταθλητής κλειστού στίβου έφτασε στον τελικό των 1500 μέτρων στο περσινό Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου και θα επιδιώξει να βελτιώσει την όγδοη θέση του.

Ο συμπατριώτης του Hobbs Kessler θα κάνει το ντεμπούτο του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο 20χρονος κατέχει το ρεκόρ 1500 μέτρων U20 της Βόρειας Αμερικής και το ρεκόρ μιλίου Γυμνασίου των ΗΠΑ και νωρίτερα φέτος σημείωσε το ατομικό του ρεκόρ στα1500 μέτρα (3:32,61).

Ο Νοτιοαφρικανός Ryan Mphahlele έχει διαπρέψει φέτος στους δρόμους, στα cross country και στην πίστα. Έχει ατομικό ρεκόρ στα1500μ. 3:32.90, το οποίο πέτυχε στα μέσα Απριλίου, ενώ λιγότερο από δύο εβδομάδες αργότερα, σημείωσε εθνικό ρεκόρ στα 5χλμ με 13:24 . Το ατομικό του ρεκόρ στο μίλι είναι 3:54.48.

Από εκεί και πέρα ξεχωρίζουν τα ονόματα του Κενυάτη Kyumbe Munguti, του Ιταλού Mohad Abdikadar Sheik Ali και του Αυστραλού Matthew Ramsden.