Σταθερή αξία ο «Rogkas 2023» - Θετικό ντεμπούτο για τον «Χιονιάς 2023»

Runbeat Team   15:40 23-01-2023

Στο πλαίσιο του Salewa Olympus Mythical Trail πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 22/1 ο «Rogkas 2023» στο Λιτόχωρο Πιερίας.

Ο Ρογκάς είναι ο μεσαίος αγώνας της διοργάνωσης και αποτελεί ένα πείραμα στην καρδιά του χειμώνα. Φέτος οι καιρικές συνθήκες βοήθησαν ο αγώνας να εξελιχθεί ομαλά. Με εκκίνηση και τερματισμό το Λάκκο του Λιτοχώρου, η διαδρομή των 32 χιλιομέτρων εκτυλίσσεται  σε ιστορικά μονοπάτια του φαραγγιού του Ενιπέα, χαρίζοντας στους αθλητές μοναδικές εικόνες από την καρδιά του Ολύμπου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, νικητής ήταν ο Κοσμάς Πλακέτας με χρόνο 3:50:07, ενώ ακολούθησε ο Κωνσταντίνος Γιαννόπουλος με 3:52:35 και τρίτος ήταν ο Ευάγγελος Φραγκούλης με 3:58:56.

Είκοσι τέσσερις ήταν οι γυναίκες που μπήκαν σε θέση εκκίνησης στον αγώνα των 32χλμ και τερμάτισαν οι είκοσι τρεις. Νικήτρια ήταν η Δέσποινα Σημαντράκου με χρόνο 4:55:54, δεύτερη ήταν η Hemert Marcella Van με 5:08:51 και στην 3η θέση τερμάτισε η Δέσποινα Τροΐρη με 5:23:47.

Τα αποτελέσματα στον Salewa Rogkas

Για πρώτη φορά πραγματοποιήθηκε και ο «Χιονιάς 2023», ένας αγώνας 18χλμ που δίνει τη δυνατότητα και σε πιο αρχάριους δρομείς βουνού να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους.

Πρώτος νικητής του νεοεμφανιζόμενου αυτού αγώνα ήταν ο Αντρέας Τσιάρας με χρόνο 2:08:04, ενώ έγινε μάχη στο τέλος καθώς με διαφορά έξι δευτερολέπτων τερμάτισε δεύτερος ο Leonardo Bonelli (2:08:10). Το βάθρο συμπλήρωσε ο Γιώργος Νατσιόπουλος με 2:09:00.

Νικήτρια ήταν η Ελένη Σαμανίδου με χρόνο 2:53:32, δεύτερη ήταν η με 3:08:09 και τρίτη η Δήμητρα Χατζημιμικού με 3:13:14.