Στην Πολωνία το πρώτο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο μικτής σκυταλοδρομίας στα 400 μέτρα!

Runbeat Team   18:31 31-07-2021

Με ένα εντυπωσιακό τελευταίο «400άρι», η Πολωνία αναδείχθηκε νικήτρια στα 400 μέτρα μικτής σκυταλοδρομίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Οι Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Swiety-Ersetic και Kajetan Duszynski πήραν τη νίκη, σημειώνοντας χρόνο 3:09.87. Το συγκεκριμένο αγώνισμα γίνεται φέτος για πρώτη φορά στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, με τη συμμετοχή δύο ανδρών και δύο γυναικών σε κάθε ομάδα.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Δομινικανή Δημοκρατία, που βρισκόταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, σημειώνοντας χρόνο 3:10.21. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στις ΗΠΑ με 3:10.22. Οι Αμερικανοί επέλεξαν να αλλάξουν τη σύνθεσή τους για τον τελικό, κάτι το οποίο τους ωφέλησε καθώς κατέκτησαν το μετάλλιο.