Στην τελική ευθεία για τα «Παπαφλέσσεια 2022» - Γνωστοποιήθηκε η λίστα συμμετοχών

 Runbeat Team   15:53 19-05-2022  

Στην τελική ευθεία για τα «Παπαφλέσσεια 2022» - Γνωστοποιήθηκε η λίστα συμμετοχών


Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον θα διεξαχθούν τα φετινά «Παπαφλέσσεια» στην Καλαμάτα, που είναι προγραμματισμένα για το Σάββατο (21/05).

Η λίστα με τους συμμετέχοντες οριστικοποιήθηκε, και μπορείτε να την δείτε αναλυτικά παρακάτω.

 

Η παρουσία του «χρυσού» ολυμπιονίκη και παγκόσμιου πρωταθλητή στο μήκος Μίλτου Τεντόγλου αποτελεί από μόνο της μια σπουδαία στιγμή για τη διοργάνωση, η οποία φέτος εντάχθηκε στο καλεντάρι της WA και της EA στην οποία θα αγωνιστούν επίσης πολλοί Έλληνες και Ελληνίδες πρωταθλήτριες.

Από ελληνικής πλευράς μεταξύ άλλων θα συμμετάσχει η πρωταθλήτρια Ευρώπης και παγκόσμια πρωταθλήτρια Κ20 του ακοντισμού Ελίνα Τζέγκο και η πρωταθλήτρια Ευρώπης Κ20 στο τριπλούν Σπυριδούλα Καρύδη, η οποία θα αγωνιστεί στο μήκος. Ο Παναγιώτης Τριβυζάς θα αγωνιστεί στα 100μ., ο Δημήτρης Τσίτσος στον ακοντισμό, ο Δημήτρης Τσιάμης και ο Νίκος Ανδρικόπουλος στο τριπλούν, ο Χρήστος Κοτίτσας στα 800μ, η Ελισάβετ Πεσιρίδου και η Αναΐς Καραγιάννη στα 100 εμπ., η Άρτεμις Αναστασίου σε 100 και 200 μ. και η Τατιάνα Γκούσιν στο ύψος.




Τους αγώνες διοργανώνει ο Μεσσηνιακός ΓΣ 1888 σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου, τον Δήμο Καλαμάτας, το Επιμελητήριο Μεσσηνίας, τον ΣΕΓΑΣ και το Υφυπουργείο Αθλητισμού.

Οι αγώνες θα μεταδοθούν από την ΕΡΤ από 18:00 μέχρι 20:00.

Οι διοργανωτές παράλληλα ενημέρωσαν πως την Παρασκευή (20/5) θα αναχωρήσει πούλμαν από το προπονητήριο του ΟΑΚΑ στις 14.00 για αθλητές και αθλήτριες που επιθυμούν να μεταβούν στην Καλαμάτα. Δείτε την προκήρυξη πατώντας εδώ.

Τα αγωνίσματα που περιλαμβάνονται στο επίσημο πρόγραμμα είναι:

ΑΝΔΡΩΝ: Ι00μ-400μ. -800μ. - Άλμα σε Μήκος - Άλμα Τριπλούν - Ακοντισμός

ΓΥΝΑΙΚΩΝ: 100μ.-200μ. - 800μ.-100μ ΕΜΠ - Άλμα σε μήκος - Άλμα σε Ύψος - Ακοντισμός

Ωρολόγιο πρόγραμμα

16.45      ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ

18.00      ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ - ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΑΚΟΝΤΙΟ ΑΝΔΡΩΝ

18.10    ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

18.20    100μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

18.35    100μ ΑΝΔΡΩΝ

18.50    100μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

19.05    400μ ΑΝΔΡΩΝ - ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΑΚΟΝΤΙΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

19.15   800μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

19.30   800μ ΑΝΔΡΩΝ

19.45    200μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

Αναλυτικά οι συμμετοχές

1            Aleksa Kijanović M          SRB       100       10.41    2020     6.66 i

2            Kayhan Özer      M          TUR      100       10.33    2019     6.64 i

3            John Otugade    M          GBR      100       10.30    2017     10.56

4            Kojo Musah        M          DEN      100       10.14    2021     6.56 i

5            Thobias Montler              M          SWE      100       10.49    2019     6.86 i

6            Panayiótis Trivizás          M          GRE       100       10.36    2017     10.38

7            Nikólaos Panayiotópoulos           M          GRE       100       10.52    2021     10.60

8            Vasílios Mirianthópoulos              M          GRE       100       10.63    2022     10.63

9            Ioánnis Granitsiótis         M          GRE       100       10.44    2018     10.85

10          Ioánnis Kariofíllis             M          GRE       100       10.80    2019     10.95

11          Dimítrios Hrisáfis             M          GRE       100       10.52    2020     10.76

                                                                                                        

1            Boško Kijanović M          SRB       400       46.47    2021     46.22 i

2            Ilyas Çanakçı      M          TUR      400       46.48    2019     46.96 i

3            Dariusz Kowaluk              M          POL       400       45.44    2021     21.89 i

4            Denis Simon Toma         M          ROM     400       47.76    2021     47.80

5            Ioánnis Détsikas              M          GRE       400       47.36    2021     47.91

6            Yeóryios Sgoúras            M          GRE       400       49.09    2017     

1            Jakub Davidik    M          CZE       800       1:46.07 2021     

2            Filip Šnejdr         M          CZE       800       1:45.56 2018     1:48.68 i

3            Filip Sasínek       M          CZE       800       1:46.24 2020     

4            Hrístos Kotítsas M          GRE       800       1:48.07 2021     1:48.13

5            Harídimos Xenidákis       M          GRE       800       1:52.14 2020     1:50.07

6            Harálabos Lagós              M          GRE       800       1:50.55 2020     1:51.74

7            Ilias Argyris        M          GRE       800                                     

8            Spirídon Dourahánis       M          GRE       800       1:50.99 2021     

9            Dimitrios Levantinos      M          GRE       800                                     

1            Miltiádis Tentóglou        M          GRE       LJ           8.60      2021     8.55 i

2            Erik Johansson  M          SWE      LJ           7.52      2020     7.36

3            Strahinja Jovančević       M          SRB       LJ           8.05      2020     7.74 i

4            Muhammed Anees Yahya            M          IND       LJ           8.15      2022     8.15

5            Yugant Shekhar Singh    M          IND       LJ           7.85      2021     7.72

6            Jules Pommery  M          FRA       LJ           7.93      2020     7.90

7            Adónios Stilianídis           M          GRE       LJ           7.72      2019     7.52

8            Geogios Vasilogiannakopoulos   M          GRE       LJ                                         

9            Panagiotis Mantzourogiannis      M          GRE       LJ           7.74      2017     

10          Vasílios Martinákis          M          GRE       LJ           7.55      2021     7.49 i

11          Nikólaos Stamatonikolós              M          GRE       LJ           7.44 i    2022     7.44 i

1            Gabriel Wallmark            M          SWE      TJ          16.43    2021     16.11 i

2            Andréas Pantazís             M          GRE       TJ          16.86    2021     16.79 i

3            Nikólaos Andrikópoulos M          GRE       TJ          16.73    2021     16.36 i

4            Dimítrios Tsiámis             M          GRE       TJ          17.55    2006     16.27 i

5            Spirídon-Andréas Karalís              M          GRE       TJ          15.21    2021     

6            Theódoros Zintzóvas      M          GRE       TJ          15.83    2017     

7            Dimitar Tashev M          BUL       TJ          15.99    2021     15.46

                                                                                                        

1            Vedran Samac   M          SRB       JT          81.35    2021     77.77

2            Patriks Gailums M          LAT       JT          81.91    2017     79.49

3            Alexandru Novac            M          ROU      JT          86.37    2018     80.49

4            Spyros Antoniou              M          CYP       JT          63.76    2022     63.76

5            Dimítrios Tsítsos              M          GRE       JT          78.22    2021     77.44

6            Konstadínos Milonás      M          GRE       JT          72.23    2022     72.23

7            Yeóryios Íltsios M          GRE       JT          79.72    2006     62.14

8            Kiriakos Magoylianitis    M          GRE       JT                                        

1            Milana Tirnanić F            SRB       100       11.46    2021     7.33 i

2            Yasmin Kwadwo              F            GER       100       11.25    2019     7.35 i

3            Pia Skrzyszowska             F            POL       100       11.22    2021     7.12 i

4            Tilde Johansson               F            SWE      100       12.22    2017     7.84 i

5            Denise Eriksson F            SWE      100                                     

6            Ártemis-Melína Anastasíou         F            GRE       100       11.73    2021     11.58 w

7            Poliníki Emmanouilídou F            GRE       100       11.55    2021     11.83

8            Korína Políti       F            GRE       100                                     

9            Styliani-Alexandra Michailidou   F            GRE       100       11.73    2021     

10          Emmanouéla-Sevastí Kariabá     F            GRE       100       12.03    2019     12.06 w

11          Katerina Shoinohoriti     F            GRE       100                                     

                                                                                                        

1            Andriána Férra  F            GRE       200       23.28    2014     

2            Ártemis-Melína Anastasíou         F            GRE       200       23.75    2021     23.96 i

3            Elpída-Ioánna Karkalátou             F            GRE       200       24.39    2019     25.45

4            Poliníki Emmanouilídou F            GRE       200       23.77    2021     23.86

5            Denise Eriksson F            SWE      200       24.10 i  2017     24.85 i

6            Vasiliki Koulieri F            GRE       200                                     

1            Angelika Sarna  F            POL       800       1:59.72 2021     

2            Maria Claudia Florea      F            ROU      800       2:05.64 2021     

3            Delia Sclabas     F            SUI        800       2:01.29 2018     2:09.21 i

4            Natalia Evangelidou        F            CYP       800       2:01.77 2018     

5            Ekateríni Koutlí F            GRE       800       2:08.53 2021     2:11.98

6            Elpida Toka        F            GRE       800       2:15.90 2018     

7            Ekaterína-Venetsiána Pétsa        F            GRE       800       2:10.33 2021     

8            Nikoléta Kinatídou          F            GRE       800       2:08.23 2018     

9            Georgia-Maria Despollari             F            GRE       800       2:14.42 2021     

1            Anja Lukić          F            SRB       100H     13.32    2021     8.14 i

2            Maayke Tjin A-Lim          F            NED      100H     13.19    2021     13.27

3            Anamaria Nesteriuc        F            ROM     100H     13.07    2021     8.07 i

4            Elisávet Pesirídou            F            GRE       100H     12.93    2016     8.21 i

5            Anaís Karayiánni              F            GRE       100H     13.31    2020     13.47

6            Sofía Iosifídou   F            GRE       100H     14.11    2021     14.67

1            Tilde Johansson F            SWE      LJ           6.73      2019     6.55 i

2            Tori Franklin       F            USA       LJ           6.22      2019     

3            Milica Gardašević            F            SRB       LJ           6.64      2018     6.69 i

4            Diána Lesti         F            HUN     LJ           6.60      2021     6.53 i

5            Sara Lukić           F            SRB       LJ           6.25      2019     5.83 i

6            Spiridoúla Karídi              F            GRE       LJ           6.71      2020     

7            Natalía Bési       F            GRE       LJ           6.12      2022     6.38

8            Vasilikí Haitídou F            GRE       LJ           6.25 i    2022     6.26

9            Sotiría Rápti       F            GRE       LJ           6.27      2022     6.27

10          Déspina Statháki             F            GRE       LJ           5.92      2021     5.90

1            Marija Vuković  F            MNE     HJ          1.97      2021     1.96 i

2            Maja Nilsson     F            SWE      HJ          1.96      2021     1.88 i

3            Michaela Hrubá F            CZE       HJ          1.94      2017     1.87 i

4            Despina Charalambous  F            CYP       HJ          1.84      2021     1.84 i

5            Tatiána Goúsin  F            GRE       HJ          1.94 i    2019     1.83 i

6            Déspina Maltabé             F            GRE       HJ          1.83      2021     1.79

7            Ioánna Zákka     F            GRE       HJ          1.91      2020     

8            Elefthería Hristoyeórgou              F            GRE       HJ          1.87 i    2022     1.87 i

1            Jatta-Mari Jääskeläinen F            FIN        JT          57.47    2019     

2            Réka Szilágyi      F            HUN     JT          62.45    2020     

3            Yulenmis Aguilar             F            CUB      JT          63.86    2015     60.96

4            Elína Tzénggo    F            GRE       JT          63.96    2020     61.37

5            Afrodíti Manioú F            GRE       JT          55.34    2021     52.91

6            Melpoméni Grigoriádou F            GRE       JT          55.37    2021     52.75

7            Margaríta Tsoukalá        F            GRE       JT          52.03    2019     45.08

8            Eleni Dima          F            GRE       JT                                        

9            Krinio Dimitropoulou      F            GRE       JT