Τραγέλαφος στον Ημιμαραθώνιο της Κωνσταντινούπολης: Ξεφούσκωσε αψίδα και μπλόκαρε τους δρομείς (Vid)

Runbeat Team   19:28 03-05-2023

Σημαντικό πρόβλημα προέκυψε κατά την διάρκεια του Ημιμαραθωνίου της Κωνσταντινούπολης, με αψίδα να ξεφουσκώνει και να μπλοκάρει τους δρομείς!

Όπως μπορούμε να δούμε στο παρακάτω βίντεο, το leading group του αγώνα χρειάστηκε να αντιμετωπίσει και μία αψίδα με χορηγό του αγώνα που ξεφούσκωσε και τους εμπόδισε, κόβοντάς τους τον ρυθμό και στοιχίζοντάς τους σημαντικά δευτερόλεπτα.

Παρά το πρόβλημα που προέκυψε με την αψίδα, δύο δρομείς κατάφεραν να «κατέβουν» τα 60 λεπτά και άλλοι πέντε τα 61!

Νικητής του Ημιμαραθωνίου της Κωνσταντινούπολης αναδείχθηκε ο Daniel Ebenyo με χρόνο 59:52, με τον Hicham Amghar να παίρνει την δεύτερη θέση με χρόνο 59:58. Τρίτος τερμάτισε ο Hadtu Teklu με χρόνο 1:00:03, ενώ από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Purity Komen με 1:06:30, δεύτερη η Ruth Chepnegetich με 1:07:18 και τρίτη η Evaline Chirchir με χρόνο 1:07:31.