World Athletics Cross Country Tour: Chebet και Rono ήταν θριαμβευτές στην Ιταλία

Runbeat Team   12:04 17-01-2023

Το δίδυμο της Κένυας Beatrice Chebet και Gideon Rono ήταν οι νικητές στο Cinque Mulini, στη 12η «χρυσή» συνάντηση του World Athletics Cross Country Tour που πραγματοποιήθηκε στο Σαν Βιτόρε Ολόνα την περασμένη Κυριακή.

Στον αγώνα 6χλμ των γυναικών η Chebet δεν άφησε πολλά περιθώρια αμφισβήτησης στις συναθλήτριές της και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη σειρά. Από το ξεκίνημα μπήκε σε θέση οδηγού μαζί με την συμπατριώτισσά της Lucy Maiwa, ενώ πέρασαν τον πρώτο γύρο σε 6:57.

Στη συνέχεια η πρωτοπόρος ανέβασε κι άλλο το ρυθμό της ανοίγοντας τη διαφορά από τις Nyomokunzi, Selva και Amebaw που κυνηγούσαν. Πέρασε το δεύτερο γύρο σε 13:26 και ολοκλήρωσε τον αγώνα της άνετα πρώτη σε 19:41.

«Έτρεξα έναν καλό αγώνα, αλλά έκανε πολύ κρύο», είπε ο Chebet και πρόσθεσε: «Ο αγώνας ήταν μία ακόμη καλή προπόνηγη για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Cross Country που θα διεξαχθεί στο Μπέθαρστ, όπου στόχος μου είναι το βάθρο».

Η Lucy Maiwa ήταν δεύτερη με χρόνο 19:56 και το βάθρο συμπλήρωσε η Nyomokunzi που ολοκλήρωσε τον αγώνα της σε 20:24.

Πιο συναρπαστικός ήταν ο αγώνας 10χλμ των ανδρών. Επτά δρομείς ανέλαβαν να οδηγήσουν την κούρσα στο ξεκίνημά της. Ανάμεσά τους και οι Gideon Kipkertich Rono, Mohamed Jhinaoui, Emil Millan De la Oliva, Yemaneberhan Crippa και Benson Lingokal, οι οποίοι πέρασαν τον πρώτο γύρο σε 6:09.

Το κουαρτέτο Rono, Lingokal, Crippa και Jhinaoui συνέχισαν να ηγούνται στο 2ο γύρο και πέρασαν το 4ο χιλιόμετρο σε 12:01.

Ο Rono έκανε την πρώτη του σοβαρή κίνηση στον τρίτο γύρο και μόνο ο Crippaκαι ο Lingokal μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του. Ο Crippa μάλιστα πήρε και το προβάδισμα, αλλά όχι για πολύ καθώς ο Rono απάντησε αμέσως στην επίθεση του Ιταλού.

Ο Rono ξέφυγε από τον Crippa στον τελευταίο γύρο και πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 29:00, κερδίζοντας τον Crippa για πέντε δευτερόλεπτα.

«Ήταν ο πρώτος μου αγώνας cross country στην Ιταλία και δεν περίμενα να κερδίσω. Ήταν ένας δύσκολος αγώνας», είπε ο Rono μετά τη νίκη του.

Ο Crippa έγινε ο πρώτος Ιταλός αθλητής που έφτασε στο βάθρο στο Cinque Mulini από το 2005, ενώ ο Mohamed Jhinaoui κατέλαβε την τρίτη θέση, ξεπερνώντας στα δέκατα του δευτερολέπτου τον Ligokal καθώς και οι δύο μετρήθηκαν με χρόνο 29:45. Ο μεγαλύτερος αδελφός του Crippa, Nekagenet, ήταν πέμπτος με 29:47.