World Athletics Cross Country Tour: Νικητές Kwizera και Daniel στο Καμπάτσιο

Runbeat Team   9:29 07-01-2023

Ο Rodrigue Kwizera από το Μπουρούντι και η Rahel Daniel από την Ερυθραία ήταν οι νικητές στο Καμπάτσιο, τη 10η συνάντηση της «χρυσής» σειράς του World Athletics Cross Country Tour, που πραγματοποιήθηκε στο Σαν Τζόρτζιο Σου Λεγκνάνο χθες Παρασκευή 6/1.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για τον Kwizera στη σειρά των Cross Country Tour καθώς είχε τερματίσει πρώτος και σε Αμορεμπιέτα, Αλκομπέντας και Βέντα ντε Μπάνος.

Κατά τα πρώτα στάδια του αγώνα ανδρών, ο Kwizera έτρεχε σ’ ένα γκρουπ εννέα ατόμων ανάμεσα στους οποίους βρίσκονταν ο Birhanu Balew από το Μπαχρέιν, ο Edine Ntakarutimana από το Μπουρούντι, ο Oscar Chelimo από την Ουγκάντα ​​και ο Ιταλός Yemaneberhan Crippa. Πέρασαν τον πρώτο γύρο σε 5:59, τον δεύτερο γύρο σε 11:51 και τον τρίτο γύρο σε 17:42.

Κατά τη διάρκεια του τέταρτου γύρου το προπορευόμενο γκρουπ μειώθηκε με τους τους Balew, Kwizera, Crippa και Chelimo να μένουν μόνοι. Ο Crippa μάλιστα πήρε το προβάδισμα και κάλυψε τον τέταρτο γύρο σε 2:50 και μόνο οι Balew και Kwizera μπόρεσαν να τον ακολουθήσουν.

Ο Ιταλός συνέχισε να ηγείται μέχρι και το μεγαλύτερο μέρος του τελευταίου γύρου. Στα τελευταία 500 μέτρα, όμως οι Kwizera και Balew ξεκίνησαν τις αντεπίθεσή τους και έπεσαν μαζί στη γραμμή του τερματισμού με το χρονόμετρο να γράφει 28:42. Παρόλα αυτά ο πρώτος ήταν κατά εκατοστά του δευτερολέπτου ταχύτερος.

Ο Crippa τερμάτισε τρίτος σε 28:47, και έγινε ο πρώτος Ιταλός αθλητής που έφτασε στο βάθρο στο Καμπάτσιο από το 2015.

Στον αγώνα των γυναικών, τώρα, υπήρξε μία ομάδα πέντε αθλητριών που ηγήθηκαν του αγώνα και συγκεκριμένα οι Rahel Daniel, Francine Nyomokunzi, Margaret Chelimo Kipkemboi, Mirriam Chebet και Nadia Battocletti, οι οποίες είχαν πέρασμα στον πρώτο γύρο 6:46.

Η Daniel και η Kipkemboi άρχισαν να απομακρύνονται από την Nyomokunzi στον δεύτερο από τους τρεις γύρους και έφτασαν στα 5χλμ σε 16:08, επτά δευτερόλεπτα μπροστά από τις Nyomokunzi και Chebet.

Κατά τη διάρκεια του τελευταίου γύρου, η Daniel και η Kipkemboi πήγαιναν μαζί, όμως στο ανηφορικό τμήμα της διαδρομής η πρώτη αποδείχτηκε πιο ανθεκτική, πήρε μία διαφορά και έφτασε στη νίκη σε 19:10. Δύο δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε η Kipkemboi, ενώ τρίτη ήταν η Chebet με χρόνο 19:31. Η Battocletti προσπέρασε την Nyomokunzi για να τερματίσει τέταρτη σε 19:18.