Υπερπροσπάθεια, αγωνιστικότητα και κέφι στη «2η Γιορτή Αθλητισμού Δημήτριος Κρυστάλλης»

Runbeat Team   10:42 03-05-2022

Εορταστικό ήταν ο σαββατοκύριακο που μας πέρασε στο Καυτανζόγλειο Στάδιο, όπου φιλοξενήθηκε η «2η γιορτή Αθλητισμού Δημήτριος Κρυστάλλης». Ερασιτέχνες και επαγγελματίες δρομείς όλων των ηλικιών πήραν μέρος στους έξι αγώνες που είχαν προγραμματιστεί, αλλά και στις παράλληλες εκδηλώσεις καθώς πραγματοποιήθηκαν και παιδικοί αγώνες, αλλά και αγώνες μικρών-μεγάλων.

Στον αγώνα των 24 ωρών πήραν μέρος 13 δρομείς εκ των οποίων οι δύο ήταν γυναίκες. Νικητής αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Λαζαρίδης που διένυσε 182,16 χιλιόμετρα, ενώ με 180,72 χλμ κατέλαβε τη 2η θέση ο Κώστας Βαλιώτης και τρίτος ήταν ο Θεόδωρος Πιτακούδης με 144,72 χιλιόμετρα. Στην 5η θέση της γενικής τερμάτισε η Λιντίτα Χοκία, η οποία σε 24 ώρες κατάφερε να διανύσει 141,12 χιλιόμετρα!

Τα αναλυτικά αποτελέσματα

Στον αγώνα των 12 ωρών μετείχαν 7 δρομείς με νικητή τον Χαράλαμπο Πασσαλίδη που κατάφερε να διανύσει 113,04 χιλιόμετρα, ενώ δεύτερος ήταν ο Ευάγγελος Αναγνωστόπουλος με 106,56χλμ και τρίτος ο Νίκος Συμεωνίδης με 82,08χλμ. Η μοναδική γυναίκα που μετείχε, η Τριάδα Γεωργιάδου ήταν 5η έχοντας διανύσει 45,36 χιλιόμετρα.

Ο Χρήστος Παρασκευάς διένυσε 72 χιλιόμετρα σε έξι ώρες και ήταν ο νικητής στην αντίστοιχη κατηγορία, αφήνοντας στη 2η θέση τον Φώτιο Γιακαμόζη με 63,36 χιλιόμετρα και στην 3η τον Αγαμέμνονα-Δημήτρη Κοστυφάκη με 61,92 χιλιόμετρα. Η μοναδική γυναίκα που μετείχε στον αγώνα των 6 ωρών, η Αθανασία Γκοντούρα ήταν 13η στη γενική με 43,2 χιλιόμετρα.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα περιλάμβανε και άλλους τρεις αγώνες, πιο βατούς με αποτέλεσμα να συγκεντρώσουν περισσότερες συμμετοχές.

Στον αγώνα των 20,16 χιλιομέτρων νικητής αναδείχτηκε ο Ιωάννης Κρέκας με χρόνο 1:17:58 και τον ακολούθησε ο Αθανάσιος Σανέτσης με 1:18:23 και τρίτος ήταν ο Δημήτρης Τζεφαλής με 1:22:55.

Από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ιωάννα Ζιώγα με 1:44:57, δεύτερη ήταν η Παρασκευή Καρρά με 1:53:57 και τρίτη η Δέσποινα Σκαρογιάννη με 2:22:54.

Ο Νικόλαος Σαββάκης ήταν ο νικητής στα 10,08χλμ τερματίζοντας σε 39:16, ενώ τη 2η θέση κατέκτησε ο Κοσμάς Κωνσταντινίδης με 40:38 και την 3η ο Ευγένιος Κριμιτσάς με 42:23. Από τις γυναίκες πρώτη ήταν η Κατερίνα Τουμανίδου με 57:10 και δεύτερη η Βούλα Αρναουτίδου με 1:03:27.

Τέλος στον αγώνα των 5,04χλμ, πρώτος πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Δημήτριος Χαλακατεβάκης με 18:57, ακολούθησε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 18:52 και την 3η θέση κατέλαβε ο Χρήστος Χασάπης με 19:54. Η Άντζυ Τερζή ήταν νικήτρια στις γυναίκες με 23:06, δεύτερη ήταν η Βίκυ Καρπούζα με 24:31 και την 3η θέση κατέκτησε Στυλιανή Λάσκου με 27:15.