Runbeat Team   10:37 22-04-2024

«Πλημμύρισε» δρομείς το Π. Φάληρο χθες (21/4) καθώς περισσότεροι από 5000 άνθρωποι, μικροί και μεγάλοι πήραν μέρος στον 15ο Ποσειδώνιο Ημιμαραθώνιο.

Στη φετινή διοργάνωση έλαβαν μέρος δρομείς από 40 χώρες (ο πιο μακρινός από την… Αλάσκα) και 70 εθνότητες, ενώ πιο πολυπληθής αποστολή ήταν η ισπανική, η οποία έλαβε μάλιστα και έπαθλο γι' αυτό.

Ξεχωριστό κομμάτι της διοργάνωσης ήταν οι παιδικοί αγώνες και ο κοινωνικός αγώνας για τον Σύλλογο Άλμα που προσφέρει υπηρεσίες σε παιδιά με αναπηρίες.

Περισσότεροι από 1500 δρομείς βρέθηκαν στην εκκίνηση του ημιμαραθωνίου, όπου ο Φιλανδός Vilho Loukkalahti ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής τερματίζοντας σε 1:13:53 και παίρνοντας μία άνετη νίκη. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε σε 1:17:10 ο Αυστριακός Sebastian Kaiser. Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Σπύρος Κατσούλης που τερμάτισε σε 1:17:22.

Νικήτρια ήταν η Πολωνή Anna Kawalec που τερμάτισε σε 1:28:56, ενώ δεύτερη ήταν η Άννα Γιανναδάκη με χρόνο 1:30:14 και τρίτη η Αναστασία Τσουρουκτζή με 1:30:28.

Τα αποτελέσματα στον ημιμαραθώνιο

15ος Ποσειδώνιος Ημιμαραθώνιος: Με πλήθος κόσμου και πρωταγωνιστή τον Loukkalahti runbeat.gr

Ξεπέρασαν τις επτακόσιες οι συμμετοχές στον αγώνα τέταρτο μαραθωνίου, όπου το νήμα έκοψε ο Γεράσιμος Ζαχαράτος που τερμάτισε σε 40:25. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Αντώνιος Πανταζόπουλος με χρόνο 40:34 και τρίτος ήταν ο Θανάσης Τουμπανάκης με χρόνο 42:12.

Η Αργυρώ Κομματά ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε σε 47:03 και ακολούθησαν στη 2η θέση η Κέλλυ Αλεξίου με 48:11 και στην 3η θέση η Μαρίνα Αραμπατζή με 48:50.

Τα αποτελέσματα στο τέταρτο μαραθωνίου

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή και στα 5 χιλιόμετρα, όπου το νήμα έκοψε ο Απόστολος Βιτζηλαίος με χρόνο 19:00. Δεύτερος ήταν ο Πέτρος Διονύσης με χρόνο 19:16 και τρίτος ο Σωτήριος Μουμούρης με 19:30.

Η Νορβηγίδα Mari Andbo Sandvik ήταν νικήτρια στα 5χλμ τερματίζοντας σε 21:39. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε σε 22:18 η Λέλα Κεχαγιά και τρίτη ήταν η Ιωάννα Ψαρρά με 23:18.